34 години от кървавия атентат на гара Буново

09 Мар 2019 16:09

 

Днес се навършват 34 години от атентата на гара Буново - най-големият железопътен атентат в българската история по брой жертви. На 9 март 1985 г. в 21,31 ч бомба, поставена от турски терористи, избухва във вагона за майки с деца на влак № 326 по линията Бургас-София в района на гара Буново. Загиват седем души и девет са тежко ранени. Това е най-големият железопътен атентат в българската история. Замисълът на терористите обаче е бил бомбата с часовников механизъм да избухне в тунела на Буново. Там паниката и липсата на достатъчно въздух биха довели до възможно най-голям брой жертви. Заради маневра на гара Златица влакът закъснява с две минути и взривът избухва на гарата, а не в тунела, където е било планирано. В атентата загиват 7 души - 3 деца и 4 жени. Сред жертвите са глухонеми деца, прибиращи се вкъщи. Ранени са тежко 9 души, сред които също има 2 деца.

На мястото на инцидента пристигат министрите на вътрешните работи и на транспорта Димитър Стоянов и Васил Цанов. Вагонът е откачен. Шест часа жертвите и ранените се извозват в околните градове, а останалите пътници са подложени на строга проверка от страна на органите на реда - кой и кога си е закупил билета, къде се е качил и с какъв багаж. Едва тогава влакът продължава своя път към София.

Шест часа продължават спасителните операции по извозването на пострадалите, както и проверките на пътниците във влака и техния багаж. Половин час след взрива в Буново избухва взрив в кафе-сладкарница в фоайето на хотел Сливен в едноименния град, при който са ранени двадесет и трима души.

На същия ден бомба избухва на летище Варна, осакатява и обезобразява две жени с едно и също име - Елена.

Извършителите и на двете акции са терористите от нелегалната организация "Турско националноосвободително движение в България", което се смята за предшественик на ДПС. Три години след атентатите, на 25 април 1988 са осъдени на смърт лицата, пряко участвали в атентата (в скобите е рожденното име): Елин Маджаров (Емин Мехмедали), Алцек Чакъров (Абдула Чакър) и Сава Георгиев (Саафет Реджеб), няколко месеца по-късно същата година присъдата е потвърдена от Държавния съвет на НРБ и осъдените са екзекутирани и кремиран. Емин Мехмедали (Елин Маджаров) и Абдула Чакър (Алцек Чакъров), са били агенти на окръжното управление на Държавна сигурност в Бургас през 70-те и 80-те години. Осъдени за помагачество са: на 6 години затвор - Севдалин Алипиев Маджаров (Сабри Мехмедали), брат на първия терорист (лежи 2 г. амнистиран от Желю Желев и освободен в 1990 г.), на 2 години затвор Никола Николов, на по 1 година затвор Севда Латинова и Милко Вълканов. Терористите стават обект на сделка с Турция и са разменени. По-късно Сабри Мехмедали израства до пост областен координатор на ДПС за Бургас.

През 1990-те год. на сградата на гара Буново е открита паметна плоча. На 11 септември 2007, близо до гарата, е открит паметник на жертвите на атентата. Паметникът представлява монументална скулптурна композиция, висока 7 метра.

Main Menu