България потвърждава ангажимента, който единодушно беше приет на Срещата на върха на НАТО - за достигане на 5% от БВП разходи за отбрана на всяка съюзна държава до 2035 година. Страната ни е в процес на трансформация на отбранителните си способности и ще развива отбранителната си индустрия, така че ние целенасочено ще инвестираме в тази посока.
Това заяви министър-председателят Росен Желязков след края на Срещата на върха в Хага. Той отбеляза, че от планирания по-висок дял за обрана 3,5 % ще бъдат същинските отбранителни разходи, а 1,5 % се предвиждат за допълнителни разходи, свързани с отбрана, като например инвестиции, технологии, трансфер на ноу хау, инфраструктура, имаща двойно предназначение. Няма годишни задачи, важното е към 2035 година целта да бъде постигната, отбеляза още Желязков.
Наред с бюджетните възможности министър-председателят акцентира специално върху потенциала на Европейския инструмент за сигурност и отбрана SAFE, от който страната ни също може да се възползва.
Ще бъде изготвен национален план за инвестициите в отбраната, който ще мине през всички процедури за одобрение. Министър-председателят опроверга опасенията, че разходите за отбрана ще бъдат за сметка на други ключови сектори. В националния план всичко ще бъде разписано, без да преминаваме към такива екзотични идеи, заяви Желязков. По думите му повод за притеснение не могат да бъдат разходи, а единствено липсата на приходи. Една работеща икономика винаги трябва да гарантира ръст и увеличаване на Брутния вътрешен продукт, каза премиерът.
Министър-председателят беше категоричен, че за НАТО е важно да разширява отбранителните си възможности с цел въздържане на агресивно поведение към Алианса, както и към всяка една от страните, които членуват в него. НАТО е по-силен и по-обединен, с лидерството на САЩ изглежда много по-силен, отколкото изглеждаше в началото на настоящата година, добави Желязков.
Той открои и важната роля на НАТО спрямо Западните Балкани, където вредните и хибридни усилия на Русия намират своята благодатна почва, видно от поведението на някои от страните в региона.