ПП и ДБ спорят за промените в Изборния кодекс

ПП и ДБ спорят за промените в Изборния кодекс

"Демократична България" и "Продължаваме промяната" решиха да внесат два различни комплекта с предложения за промяна на Изборния кодекс. Единствненото общо между тях е първата страница от мотивите - оценката им за проблемите в досегашната система на броене на гласовете, която води и до липса на доверие в целия изборен процес.

Депутати само от ДБ вчера са внесли проектопромени в ИК, които предвиждат преброителни центрове и сформиране на преброителни комисии, отговарящи за преброителни участъци, както и установяване на гласовете, подадени с бюлетини от машина, чрез разпечатване на машинен протокол от системата на специализираните устройства за гласуване.

На практика това означава връщането на машинния протокол, който бързо и точно отчиташе резултата допреди т.нар. Хартиена коалиция от ГЕРБ, ДПС и БСП да го заличи, с което превърна устройствата в "принтери". ДБ обаче оставя и опцията за гласуване с хартиена бюлетина.

Проектът предвижда създаване на преброителна комисия за общини с гласоподаватели, включени в избирателния списък, до 20 000 души. Ако броят на избирателите по списък в общината надхвърля 20 000, тя се разделя на преброителни участъци, в които има до 20 000. Към всеки участък се създава преброителна комисия. Броят на членовете на тези комисии да е равен на броя на членовете на съответната общинска избирателна комисия, предлагат от ДБ.

Членовете на СИК след приключване на изборния ден запечатват отвора на избирателната кутия с бюлетините със защитна лента, която има уникален номер, който се записва в протокола на СИК при приемане и предаване на изборните книжа. Избирателната кутия е защитена с пломби за еднократна употреба. Едва след получаването на всички кутии с бюлетини за съответния преброителен участък членовете на преброителната комисия пристъпват към броене на бюлетините, като в протокол се отчитат резултатите на база преброителен участък. Обобщаването на данните за гласуване с бюлетина и машинно се извършва от Районна избирателна комисия/Общинска избирателна комисия. Процесът на работа на преброителната комисия може да се проследи чрез видеонаблюдение, включително чрез пряко телевизионно излъчване.

СИК няма да отчита вече нито гласовете по партии и коалиции, нито преференциите. По отношение на машинния вот пък само ще се броят разписките - съответстват ли те на броя гласоподаватели, гласували с машина и на общия брой от протокола, предлагат от ДБ.

Image