Законът за съдебната власт има ясна цел – да не бъде избран Сарафов за главен прокурор. Аз обаче не съм оптимист в тази посока. Имаме три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт. Ако днес бъдат гласувани на първо четене, те ще попаднат отново в Комисията по правни въпроси, която трябва да изготви консолидиран законопроект, който да бъде обсъден и да се правят различни корекции. Това заяви преподавателят по конституционно право проф. д-р Пламен Киров в предаването „Лице в лице” по БТВ.
Бавенето на указа на президента Радев е с цел да влезе в сила закона, отбеляза водещата. Гостът заяви, че това е програмирано.
„Има вариант президентът да не издаде указ за избор на главен прокурор. НС не прави никакво усилие да избере парламентарна квота и да ликвидира продължаването на дейността на един изтекъл състав на ВСС. Да, нужно е мнозинство от 2/3, но нека поне да започнат. Те внасят една каскада закони, за да попречат на сегашния ВСС да избере един конкретен човек. Това е една законодателна шизофрения”, обясни той.
Те не решават въпроса кой ще бъде избран за главен прокурор. Представете си, че провалим този избор, какво ще правим след това? Ако следващият избран бъде по-лош? Гарантираме ли си това, че няма да допуснем, друг кандидат да е по вкуса на всички?, попита конституционалистът, цитиран от novini.bg.
Проф. Киров коментира темата за промените в Изборния кодекс. „Как си представят народните представители частта с преброителните центрове? Кой ще ги назначава хората в тези центрове? Това ще са едни големи секционни избирателни комисии (СИК), които ще броят вместо другите СИК. Тогава пак ще бъде поставян въпроса кой ще наблюдава преброителните центрове и как ще се гарантира, че те ще броят точно? Има много по-значими въпроси, които не са под погледа на народните представители. Имаме 11 избирателни района, които разпределят 4 мандата и един, който разпределя 19 мандата, т.е. разликата е пет пъти. Изборният кодекс не разрешава броят на мандатите да падне под 4. А в някои области може да има толкова жители, че трябва да се разпределят 2 мандата. Тук е нарушен един основен принцип – принципът за работа на Избирателното право, който не позволява мандатите да паднат под 4, но никой не го интересува”, каза още гостът.