Темата за Иран продължава да бъде гореща, но през изминалите дни се увеличи разбирането какво се е случило и какво предстои. Колкото до тези 5% до 2035 година за въоръжение в ЕС - може да стане, може и да не стане. Ще се позова на легендарната приказка от средна Азия, която гласи, че „… до 2035 година я магарето ще умре, я падишахът“. На срещата на НАТО в Хага се постараха организаторите да няма нито един остър въпрос, а чухме хубаво обещание за едно светло бъдеще. Видяхме и максимално кратки срещи в Хага, за да може Тръмп да избяга преждевременно. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ проф. Георги Чанков, преподавател по международни отношения в УНСС.
„Колкото до Иран и Израел аз се опасявам, че пак ще си говорим много, защото това, което се случи до момента, беше едно театрално представление. Остана усещането, че се издейства някаква отсрочка, за която анализатори са на мнение, че ще трае не повече от шест месец. Защо? Защото нито една отстраните не постигнат целите си. Чуваме упреци към Тръмп, че се надявал да получи Нобелова награда за мир. Не съм видял неговото желание да сключи мир, защото той иска мир, но при условия, които той диктува. Той може да се представи пред публиката като човек, който е решил със замах един остър проблем. Но в каква посока ще върви напрежението…“, сподели още гостът.
„Благодарение на внезапната атака Израел има господство пред Иран във въздушното му пространство. Иран със сигурност ще направи всякакви опити да възстанови контрола си над въздушното пространство, но очаквам още бомбардировки от Израел, ако нещата се движат в такава посока. За Израел е важно да си запази свобода във въздушното пространство над Иран, за да може във всеки момент да действа, ако реши да предприеме атака. Иран няма да остави това така. Те имат шест месеца, за да решат как ще запушат най-големите дупки в отбраната си или в ядрената си програма. Иран няма да остави нещата в това висящо състояние“, каза още преподавателят в УНСС.