Протестите са нормално действие. Само че това, което в България се бърка, е разликата между протест и гражданско неподчинение. Протестите се съгласуват и не пречат на другите хора. Обаче ние сме свикнали, че когато пречим, ще ни обърнат внимание. От 35 години насам хроничната болест на българската политика е да не се решават навреме проблемите на хората. Това мнение изрази политологът доц. Татяна Буруджиева в предаването "Денят на живо" по Нова нюз.
Припомняме, че по-рано днес се проведе протест на служители на държавните горски и ловни стопанства на АМ Тракия. По време на протестната акция беше задържан вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който по-късно беше освободен.
Който е дал разрешение за блокиране на "Тракия" трябва да си понесе отговорността, смята Буруджиева.
Въпросът е дали реакцията на органите на реда трябва да е такава. Навсякъде по света полицията действа силово. Да се действа като че ли някакъв престъпник се хваща. При положение, че човек не върши нищо срещу полицаите, не би трябвало да бъде задържан така, каза още тя.
Политологът коментира и готвеният от МЕЧ пети вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" за провал в МВР. "Разговорът за МВР е сериозен и там има много какво да се реформира. Най-големият проблем е тежката демотивация. Доста години се шеташе с политически интереси, нещо много зловредно за такава структура. В МВР трябва да има изключително висок професионализъм. Искрено ще се радвам, ако на петия дебат видим предложение за алтернатива. Вотът на недоверие е, за да покаже опозицията алтернатива на управлението", посочи доц. Буруджиева.
Тя смята, че коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" няма да се разцепи. "Това е електорална коалиция. Тя е създадена да получи един резултат на изборите. Въпреки това на последните избори се правиха две различни кампании, което показва ясното разбиране, че не могат да обединят избирателите си. Когато правиш две отделни кампании, те мотивират избирателите по различен начин. Групата в парламента може би няма да се разцепи, защото нямат полза", добави доц. Татяна Буруджиева, цитирана от novini.bg.