ВМРО критикува Унгария и Франция за позицията им по македонския въпрос

ВМРО критикува Унгария и Франция за позицията им по македонския въпрос

Разгорещена реакция от страна на ВМРО срещу позициите на Унгария и Франция по македонския въпрос бележи последните дни.

"Всъщност ние задаваме онези откровени въпроси, които би трябвало всеки български гражданин да си зададе и ги отправяме към тези фактори, които са действително важните по пътя на промените в Северна Македония и същевременно по пътя ѝ към Европа. Към господин Орбан, който в България се ползва с широк обществен авторитет, повдигаме въпроса дали подкрепата на един режим в Скопие с ясни геополитически ориентации към Сърбия и Русия се вписва в неговата консервативна линия в европейското политическо пространство. А към господин Макрон задаваме въпроса как Франция - не президентът на Франция - се отнася към един държавник и политик от Скопие, който не само отхвърля поетите ангажименти от собствената си държава по така нареченото френско предложение, но и с пренебрежение и високомерие се отнася към една велика държава, каквато е Френската република", каза доц. Милен Михов от ВМРО в студиото на предаването "Денят ON AIR".

За позицията на България и дипломатическото снишаване:
Той смята, че стремежът на управляващите за бързо влизане в Еврозоната е приоритет, който засенчва необходимостта от защита на националните интереси в региона на Северна Македония.

ВМРО настоява за по-активна и твърда позиция от българската страна, включително чрез използване на правото на вето при гласуване в Европарламента, когато се пренебрегват нарушенията на човешките права на българите в Северна Македония. Според доцента има сериозни пропуски във външното ни министерство, което не успява да се противопостави на усилията на македонската дипломация да представя страната си в по-добра светлина пред европейските институции.

За състоянието в Сърбия и възможната промяна
По отношение на ситуацията в Сърбия той отбелязва, че продължаващите протести вече придобиват ясна политическа насоченост и призовават за предсрочни избори и разпускане на парламента.

"Мисля, че имаме новина от последните часове, последните дни. Така наречените студентски протести вече се предефинират като граждански протести. Те вече ясно поставят конкретна политическа цел – разпускане на парламента и предсрочни избори. Ако досега бяха изява на младите по повод онзи трагичен случай с смъртта на десетки граждани, попаднали нещастно под козирката на току-що ремонтираната гара в Нови Сад, сега този процес преминава в една ясно изразена политическа основа", коментира доц. Михов пред Bulgaria ON AIR.

На въпроса дали е възможна цветна революция в Сърбия, доц. Михов отговаря, че това е по-скоро за оценка на ситуацията, но изразява увереност, че дните на настоящия сръбски лидер са преброени и промяната в този регион ще повлияе и на развитието на Северна Македония - жизнено важен за България въпрос.

Image