Печат на тази страница

Има ли „българска връзка” в случая „Рекет” в Македония

12 Авг 2019 20:47

 

Западната ни съседка Северна Македония е раздирана от грандиозен скандал в съдебната система, след като италианският вестник „Ла Верита” публикува три записа от аферта „Рекет”, предаде БТА.

Македонският шоумен Боян Йовановски, наричан Боки 13 и бизнесмена Зоран Милески са обвинени от бизнесмена Йордан Камчев в изнудване за 1,5 млн. евро в замяна за освобождаването му от арест, решение за което трябва да подпише ръководителката на Специалната прокуратура в Скопие Катица Янева. „Ла Верита” публикува миналата седмица записи, в които се чува гласът на Янева, която няколко пъти разговаряла с Камчев.

Споменато беше и името на премиера Зоран Заев. Камчев го споменал лично с надеждата премиерът да не се меси в случая му, в записа се чува обаче и:

„Българите да не се месят”.

Общо записите са три: в първия има две сцени – броене на пари и слагането им в чанта и как Йовановски и Милески напускат дома на Камчев със същата чанта, информира в. „Дневник”.

Втория запис вече съдържа и гласа на Катица Янева. „Аз съм прекалено ангажирана, затова не я държа редовно под контрол, но тя не може да направи нищо без мене”, се чува да казва Янева, говорейки най-вероятно за прокурор Лиле Стефанова.

В третия запис за Зоран Заев вече се говори кодирано с името ЗЗ, а Йовановски обяснява, че е говорил с него „в понеделник”. Камчев пък допуска, че премиерът на Северна Македония „няма да създава проблеми”.

Българската следа

В своя публикация „Дойче Веле” (Deutsche Welle) твърди, че България се е погрижила за сигурността на Камчев, който пък сам е направил записите, тъй като самият Камчев има български паспорт. Изданието се позовава на свои източници, според които Камчев запознал българския премиер Бойко Борисов със съдържанието на аудио- и видеозаписите и той му осигурил охрана.

От българското МВнР отричат тази информация и съобщават, че Йордан Камчев не е търсил помощ от тях. „Г-н Камчев не е отправял никакво искане към българския министър-председател и към българските власти за каквато и да е защита. Отношенията на приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония не могат да бъдат повлияни от този случай”, е официалната позиция на ведомството.

Реакциите в Македония

Министър-председателят на Северна Македония Зоран Заев най-остро и категорично отхвърля каквито и да са връзки със заподозрения в случая „Рекет”. Той призова за пълно разследване на случая и виновните да понесат своята отговорност.

„В най-новия публикуван разговор някои от заподозрените злоупотребяват с името ми”, написа той в профила си в социалната мрежа Фейсбук. „При това се изговарят лъжи и безсмислици с цел единият събеседник да засили позицията си на мощ и авторитет пред другия събеседник. Най-остро, категорично и отговорно отхвърлям каквато и да е връзка, сътрудничество или комуникация със заподозрения Боян Йовановски във връзка със случая „Рекет” и каквито и да са други въпроси, които са предмет на разследването на този случай”, категоричен е премиерът.

Специалният прокурор на Северна Македония Катица Янева пък потвърди, че гласът от публикувания запис на разговор е нейният. В писмено изявление на интернет страницата на Специалната прокуратура тя обяснява, че нейно задължение като специален прокурор е било да комуникира със заподозрени и с други лица във връзка с процедури на специалната прокуратура с цел да събере колкото може повече информации. Тя обаче заявява, че никога не е търгувала с влияние и не е действала в противоречие със закона и смята, че против нея има „хайка”.

Международен отзвук

Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви след обявяването на записите по случая „Рекет” в Северна Македония, че борбата с корупцията на високо равнище трябва да продължи.

„Борбата против корупцията трябва да продължи без прекъсване. Що се отнася до най-новите разкрития, важно е да се установи правната отговорност за всички престъпления, включително и онези, които произлизат от и около незаконното подслушване”, каза Хан.

Френският посланик в Северна Македония Кристиан Тимоние пък заяви в интервю за ТВ 24: „Случаят „Рекет” заслужава спешна реакция на компетентните органи и съм сигурен, че ще видим напредък”.

„Във възможно най-кратък срок трябва да се предприемат всички необходими процедури, да се види, че се води истинско разследване, което не прави разлика с това колко високи са позициите на замесените и какви са постовете им и което ще покаже, че времето на безнаказаност е минало”, каза още Тимоние.

А междувременно италианското издание „Ла Верита” информира, че се е сдобило със записите от служители от администрацията в Северна Македония, които били загрижени. Това признание прави авторът Ларис Гайсър във видеостатия, публикувана вчера. Той добавя, че вестникът разполага с още аудио и видеозаписи, както и с документи за случая, но в момента се правят консултации с юристи за публикуването им.

„Ла Верита” вчера оттегли видеостатията си, в която критикуваше върховния представител на ЕС за външната политика Федерика Могерини, че не е предприела действия във връзка с „Рекет”. Според информации на „Прес24” причина за това са нарушените авторски права на друга медия.
Вестникът обаче съобщи, че в следващите дни ще публикува нови информации във връзка със случая.

Сръбският президент Александър Вучич също обяви вчера, въз основа на информации от добре информирани италиански кръгове, че в този случай ще има още много изненади.

Main Menu