ЧЕРНИТЕ ДУПКИ НА ЖИВЕЕНЕТО

22 Апр 2019 13:11

Единственото в страната висше училище за театрално и филмово изкуство – НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ организира III-то национално издание на кампанията за популяризиране на професионалното образование в България и превантивно ограничаване на интелектуалната емиграция на младите българи – „Учи в България, завладей света!“.

През 2016 г. Академията за първи път реализира, насочения в обществена полза проект - в 12 градове на страната. Широкият граждански отклик и подкрепа ни задължиха да осъществим второ издание през 2017 г. - в още 13 града.

Сега предстои да бъдат посетени още 9 града.

Гостуването в Пловдив ще се състои на 24 и 25 април в ДТ „Н.О. Масалитинов“, където абсолвентите „Актьорство за драматичен театър“ на проф. Иван Добчев, ще представят „Черна дупка“ (24 април от 19.00 ч.). На 25 април от 09.00 ч. при „Вход свободен!“ ще се проведе и срещата с водещи преподаватели на Академията.

Присъстващите ще получат безплатни консултации, кандидатстудентски материали и ваучери за 10% отстъпка при посещаването на груповите консултации в София (през юни и август).

 

ЧЕРНА ДУПКА
от Горан Стефановски
постановка Иван Добчев
сценография и костюми Ирена Дойчева
музика Асен Аврамов

IVкурс „Актьорство за драматичен театър“, клас проф. Иван Добчев
Александър Тонев, Божидар Йорданов, Владимир Матеев, Габриел Плачков,
Елена Дечева, Кристина Беломорска, Лора Недялкова, Марио Гълъбов,
Мария Бакалова, Мария Тепавичарова, Мартина Георгиева, Мартина Пенева,
Мила Гергова – Роберт, Михаил Рядков, Петър Петров, Поля Йорданова, Симона Здравкова

снимки Мария Цветкова и Иван Христов
плакат Божидар Йорданов

ЧЕРНИТЕ ДУПКИ НА ЖИВЕЕНЕТО
Те се появяват някак ненадейно, тези наши изпадания от нормалния, човешкия ред, внезапно, като прозрение, като ОТКРОВЕНИЕ, /така навярно се е случило и с Йоан на остров Патмос /, изведнъж разбираме, че цялата „оная мъка, позната от теорията като видимото”, подлежи на изтриване. Тази маса, на която пием питието си, този креват, на който се любим, този град, в който живеем, вестниците, които четем, за да знаем какво става, яденето и пиенето – всичко ще бъде изтрито като с някаква ръка, ще потъне в Небитието, в черната дупка на живеенето. И от него няма да остане нищо. „Само мътна пушилка. Като лига, която остава след плужека.”
Пиесата на Горан Стефановски е писана през 1987, години преди да се случи сриването на Югославия. В някакъв смисъл това е пророчески текст за нещо, което предстои да се случи с човеците на една държава, която е намерила модела на една всеобща конфедеративност, нещо като модела на Европейския съюз. Опасенията на автора на „Черна дупка” са, че всяка една такава конвенция стои в пряка опозиция с конкретното, индивидуално усещане за живеенето и то неизбежно води до конфликт между сетивното, индивидуалното проявление на човешкото и нормите, догмите на общността.
Пиесата изследва последствията от един такъв опит да се „отлепи” от конвенциите на видимото и да се фиксира живеенето в невидимото, в ОТВЪДНОТО...
Всъщност, ние в изгнание ли сме или в послание?
Това, което живеем награда ли е или наказание?
Ние ли сме подхвърлени тук и сега или тук и сега са ни подхвърлени на нас?
Това са въпросите на нашия Силян и аз се надявам те да станат и ваши.
Проф. Иван Добчев
ПРЕМИЕРА 20 и 21 декември, 19.30 ч., Учебен драматичен театър, Сцена 47, СЕЗОН 17/18
www.natfiz.bg

ДЕЙСТВАЩИ ЛИЦА И ИЗПЪЛНИТЕЛИ

 

Първи състав
Силян – Александър Тонев
Светле – Мартина Пенева
Саня – Мария Тепавичарова
Цвета – Елена Дечева
Бащата – Владимир Матеев
Максо – Михаил Рядков
Перо – Петър Петров
Ана – Мартина Георгиева
Магда – Мила Гергова – Роберт
Майката – Кристина Беломорска

Втори състав
Силян – Марио Гълъбов
Светле – Поля Йорданова
Саня – Мария Бакалова
Цвета – Симона Здравкова
Бащата – Габриел Плачков
Максо – Михаил Рядков
Перо – Божидар Йорданов
Ана – Лора Недялкова
Магда – Мила Гергова – Роберт
Майката – Кристина Беломорска

 

ЧЕРНА ДУПКА от Горан Стефановски, клас проф. Иван Добчев
Удивителна е работата на актьорите. Те изцяло са се пропили с изградената поетика. Те са в нея безостатъчно, без „да се правят на артисти“, без да търсят приватизиране на общия ефект. Затова го и постигат. Единен ансамбъл, един организъм: с общо дишане, обща температура, общ ритъм – изключително рядко явление в съвременния театър по всички географски ширини… Не се притеснявам да кажа, че „Черна дупка“ е сред най-мощните постижения на досегашния сезон, който, сравнен с няколко преди него, всъщност съвсем не е слаб.
Проф. д.ф.н. Георги Каприев
Из „Черна дупка“, в. Култура - Брой 4 (2928), 02 февруари 2018

Рядко в едно представление, може да се долови и силната енергия и любов, с която екипът е работил. Но тук я има. Много силно се усеща, страстта и самоотвержеността, с която класът на проф. Добчев е изградил спектакъла. Драмата „Черна дупка“ е интересна, вълнуваща пиеса с много актуален текст. Персонажите в спектакъла ни задават въпроси, вечните, екзистенциалните … за смисъла на съществуването ни и същността на живота, но не по банален начин, а така че да стигнат до всеки в залата, някак лично, дори интимно.
На добър час и попътен вятър, прекрасни млади и талантливи актьори!
LoveTheater.bg, 20.12.2017

Main Menu