Коледа, елхите и историята на коледното дърво

30 Ное 2018 20:37

 

Присъствието на коледната елха е задължителен елемент от празниците. Но кога и къде бележи началото си тази традиция? Дърветата отдавна са били използвани за украса на домовете. Още древните китайци, евреите и египтяните гледали вечнозелени растения като символ на вечния живот. Вместо елха, те обаче украсявали палми.

По-късно германските племена започват да декорират вечнозелени клонки, за да отпразнуват светлината около най-късия ден на годината - 21 декември.

До 1597 г. хората украсяват само клонки от ели, елхи, борове. А след 1597 г. започват да използват цели дървета, които декорират с сладкиши, свещи и червени ябълки. Тези "райски дървета" символизирали и самата Райска градина, пише Business Insider.

Елхите се смятат и за символ на живот и здраве, като се свързват с вярата във вечната сила на природата.

Германските заселници от XVII век донасят традицията в Северна Америка. Първоначално, тя не се възприема от повечето американци, докато кралица Виктория не я популяризира. През 1846 г. заедно със своя съпруг германец, принц Алберт Сакс-Кобург Гота, те въвеждат като обичай декорирането на коледното дърво. Украсяват го с играчки, бонбони, пуканки и сладкиши.

Веднъж придобила официален статут, популярността на коледните елхи се разпространява по света. Първоначално става традиция в Англия и Северна Америка, а днес коледни елхи се украсяват навсякъде по света.

За първи път в България коледната елха се прави в края на ХIХ век в Царския дворец в София. Поводът е новогодишният бал, а не Коледа. У нас обичаят за украсяване на елха е пренесен от Русия. /lifestyle.bg

Main Menu