Печат на тази страница

ОБС прие декларация относно членството на Република Северна Македония в Европейския съюз

18 Апр 2022 11:06

Общински съвет Пловдив прие декларация относно членството на Република Северна Македония в Европейския съюз. Тя беше предложена от съветниците на ВМРО. След прегласуване текста беше приет с 23 гласа.

Ето и текста на декларацията :

 

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

Съгласно чл.21, ал.2 от ЗМСМА в изпълнение на своите правомощия Общинският съвет приема правилници, наредби, инструкции, решения, декларации и обръщения. Като орган на местно самоуправление Общинският съвет следва да бъде изразител на общественото мнение по различни вътрешни и външнополитически актуални събития.
Безспорно през последните години една от най-коментираните външнополитически теми е тази за членството на Република Северна Македония в Европейския съюз. Отношенията между двете държави през последните години преминаха през различни фази – от подписване на договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете страни до провеждане на откровена антибългарска политика от северномакедонската държава.
Въпреки провежданата антибългарска политика и откровените исторически лъжи, които се тиражират от северномакедонската държава, настоящото българско правителство е изключително колебливо в позицията си към Република Северна Македония.
С оглед гореизложеното и на основание чл. 46, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Общински съвет – Пловдив, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, предлагаме Общински съвет – Пловдив да вземе следното

Р Е Ш Е Н И Е

На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА и съобразно Правилника за организацията на Общински съвет – Пловдив, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, Общински съвет – Пловдив РЕШИ:
Приема декларация относно членството на Република Северна Македония в Европейския съюз, както следва:

 

ДЕКЛАРАЦИЯ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – ПЛОВДИВ

 

Ние, общинските съветници в Община Пловдив призоваваме Народното събрание и Министерския съвет на Република България да се придържат стриктно към Рамковата позиция по отношение членството на РС Македония в ЕС и декларацията, приета единодушно от 44-то Народно събрание, отстоявани безапелационно от българска страна допреди няколко месеца.
За нас, като представители на българското общество в местната власт, е напълно недопустимо отстъплението от страна на властимащите у нас от основните постулати, залегнали в Договора за добросъседство между Република България и Република Северна Македония.
След десетилетията на насаждан антибългаризъм, репресии и гонения над хората с българско самосъзнание в Македония, след целенасочената подмяна на историята, македонистката пропаганда в училищата и по медиите от другата страна на границата, днес ставаме свидетели на нещо още по-опасно. А именно – правителството вече е на път да предаде българския национален интерес в Македония. Въпрос на дни или най-много на един-два месеца е да бъде дадена зелена светлина за започване на преговори между Скопие и Брюксел.
Водени от вярата, че Европейският съюз се основава на ценностите на зачитане на човешкото достойнство, на свободата, демокрацията, равенството, правовата държава, както и на зачитането на правата на човека, включително правата на лицата, които принадлежат към малцинства, ние сме силно притеснени за бъдещето на нашите сънародници от другата страна на границата. Това са все принципи, които категорично не се прилагат в Република Северна Македония спрямо местните българи. Въпреки договора за добросъседство, в страната не се прекратяват различните форми на „говор на омраза“ по отношение на България и на местните граждани с българско самосъзнание, включително и в медиите. Македонското правителство осуети общото честване на най-високо политическо ниво на 150-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев, а след края на церемонията беше извършено посегателство срещу българския трибагреник. Действие, за което не е известно да е потърсена наказателна отговорност от извършителите.
Ето защо ние, общинските съветници в Общински съвет – Пловдив считаме, че прибързаната подкрепа за еврочленство на Република Северна Македония не е справедлива пред съдбата на онези, които се бориха и умираха с българското име на уста. Несъстоятелна е и с оглед на националния ни интерес. И не е нужно. Нужно е Скопие да признае историческата истина. Тя е една: поне до средата на миналия век думите българин и македонец са синоними и няма никакво съмнение какво е етническото съзнание на огромната част от народа в географската област Македония. И днес немалка част от гражданите на Северна Македония са запазили българско съзнание или родов спомен. И техните права и достойнство следва да се зачитат. Повече от 120 хиляди македонци са получили българско гражданство, доказвайки българския си произход. В същото време едва малко над 3 хил. са се осмелили да се декларират като българи при преброяването там, което е също много ясен знак за пълзящия репресивен македонизъм. Скопската пропаганда е пагубна и тя не спира да работи срещу българския национален интерес. За съжаление обаче това вече се случва и с активниото действие и бездействие на българската държава, което за нас би било национално предателство.
Категорични сме, че България трябва да даде път за преговори за членство на Република Северна Македония, само ако бъдат спазени всички условия от Договора за добросъседство, който към днешна дата се нарушава тенденциозно едностранно само от политиците от другата страна на границата. Правата на македонските българи трябва да бъдат гарантирани ясно и категорично, включително чрез записването им в Конституцията на Република Северна Македония, и трябва да бъдат спазвани. Историческите манипулации и лъжи трябва да бъдат заличени от учебниците. Коминтерновската македонистка пропаганда трябва да бъде заличена веднъж завинаги, заедно с езика на омразата от страна на Скопие.
Необходимо е също бързо и коректно придвижване на спорните въпроси в общата комисия по историческите проблеми. Важно е да има и продължаващо активизиране на икономическите и културните връзки – в противовес на столетната блокада срещу България и всичко българско. Всичко това следва да е обвързано с конкретни срокове и резултати.
Всичко друго означава продължаващо обезбългаряване. Нещо по-лошо: освен, че хората с българско самосъзнание и гражданство са дискриминирани днес от страна на властите в Скопие, там продължава и десетилетната политика българското да се заличава и със задна дата. Затова и нашата позиция спрямо Скопие не е просто недоразумение за историята. Това е отстояване на ценности и истини. България защитава именно европейските ценности: човешките права, свободата, истината, спазването на договорите.
Считаме, че моментът днес е исторически. Като представители на българския народ, избрани на редовни избори, народните представители и министрите са длъжни да направят всичко възможно да бъде защитен българският национален интерес в Македония и едва след това да се грижат за стабилността на Западните Балкани и бъдещето на Европейския съюз.
Призоваваме да не бъде допускано национално предателство, което българският народ няма да прости!
Ние, общинските съветници в Общински съвет - Пловдив изразяваме тази позиция, като глас на голяма част от българското общество.

Main Menu