Печат на тази страница

Левски Лукойл взе баскетболната Купа след успеха над Берое във финала

02 Мар 2019 22:30

Левски Лукойл спечели Купата на България за 2019-а година, след 70:61 срещу Берое в интересен финал в красивата нова зала в Панагюрище.

И двата отбора бяха подкрепяни от пълни трибуни със своите агитки, а мачът макар и слаборезултатен, имаше какво да предложи.

За последно Тити Папазов и воденият от него "син" тим спечели Купа през 2014-а, но тогава още преди да носи името Левски 2014 Лукойл.

Берое направи кошмарен брой грешки, а Левски пропусна страшно много наказателни удари, но все пак в решителния момент показа по-здрави нерви и издържа, за да стигне до успеха.

Мачът започна по най-добрия начин за Берое, който малко изненадващо доминираше в подкошието. Конър Франкамп от самото начало пое инициативата и бе замесен в по-голяма част от първите 15 точки за старозагорци по един или друг начин. На обратния полюс бе един от барометърите на Левски Патрик Рембърт, а "сините" имаха едва шест точки в първите над шест минути.

Две поредни контраатаки на Божидар Аврамов скъсиха дистанцията, а до края на първата част Левски се справи отлично в защита и настигна съперника.

С първия кош за втората четвърт Левски поведе, а агресивната игра в отбрана на "сините" даваше повече от добър резултат за тях. Ръсел Робинсън, залепен до Франкамп тотално го неутрализира, а Берое остана без кош от игра цялата втора част! Общо 11 минути "зелените" реализираха само пет наказателни удара, а тройка на Христо Захариев затвори полувремето при 35:22.

В третата част Берое не промени почти нищо, продължаваше да играе без импулс и само за две минути и половина получи 12 точки, повечето от тях след свои грешки. Играчите на Левски бяха навсякъде и след 23 минути игра водеха с 20 точки - 47:27.

Това вече успя малко да стресне старозагорци, които направиха серия от 13-3. Последва услуга от Левски - техническо на Деян Иванов, след което вече разликата бе стопена само до 7. След като до момента в мача имаше общо три тройки, Берое наниза три за отрицателно време - две на Александър Янев и една на Тихомир Желев, за да върне цялата интрига. Левски се държеше напред с много битка, но преди заключителния период имаше останали само 5 точки от 20-те аванс в началото на второто полувреме.

Берое използва ритъма и направи няколко страхотни контраатаки за старт на четвъртата част и скъси до 57:55, със седем минути и половина на часовника. Николай Стоянов реализира тройка, за пълен обрат, а в последните пет минути отборите влязоха в пълен паритет - 58:58.

Тук нервите вече взеха тотално връх, изразявайки се в нарушения, грешки, и разбира се пропуски. И двата състава останаха без ключови играчи в заключителните две минути, след пети лични нарушения на Александър Янев и Деян Иванов.

След като пропиля страшно много наказателни удари до този момент, в края на двубоя Левски отбеляза няколко важни шута от линията, за да издържи и да вдигне Купата.

Христо Захариев вкара 15 точки плюс 10 борби, Божидар Аврамов завърши със 17 точки и 8 асистенции, Деян Иванов вкара 11 точки.

Конър Франкамп с 21 точки и 9 борби бе най-добър за Берое, Александър Янев реализира 14 точки./bgbasket.com