Марица си върна върха след 4:0 в пловдивското дерби

29 Апр 2021 21:02

Марица се върна на първото място в класирането на Трета лига - Югоизточна група, след като постигна категорична победа с 4:0 над Спартак в поредното издание на пловдивското дерби. По същото време Черноморец бе победен от Атлетик в Куклен и така "жълто-сините" си върнаха лидерството.

Близо 1000 зрители изгледаха двубоя между двата пловдивски тима на стадиона в "Кършияка". Даниел Спасов се присъедини към голямата група от контузени състезатели в състава на "жълто-сините". Маричани заслужено стигнаха до победата, въпреки кадровите проблеми, след като контролираха мача през цялото време, създадоха повече голови положения и надиграха своя противник.

Срещата бе интересна, двата отбора играха открит и коректен футбол. През първата част "жълто-сините" опитваха по разнообразни начини да достигат до стрелкови позиции и създадоха четири чисти ситуации. В 11-та минута Димитър Аврамов засече с глава центриране на Христо Янчев от свободен удар, но вратарят Петър Начев спаси, избивайки в корнер. В 17-та минута Александър Праматаров засече с глава след центриране на Димитър Аврамов. Николай Парнаров можеше да открие в 29-та минута, но Начев се справи добре. В 39-та минута, след бързи многоходови действия пред наказателното поле, Олджай Алиев овладя, финтира с тяло защитник и с премерен удар откри резултата. През първите 45 минути гостите на два пъти стреляха от средна и далчна дистанция без успех. Имаха и две ситуации, при които играчи на "гладиаторите" нахлуваха в наказателното поле, но отбраната на Марица се справяше и до удари не се стигна.

Втората част започна ударно за възпитаниците на треньора Николай Димитров. В 46-та минута Димитър Аврамов ознаменува отличната си игра с гол, след като засече центриране от корнер и така удвои резултата. След гола гостите опитаха да изнесат играта в полето на маричани, но оставиха огромни празни пространства в отбраната си. Така в 53-та минута Милен Танчев посрещна една избита топка и с дълъг пас изведе Оджай Алиев лице в лице с вратаря Начев. Голмайсторът на Марица отбеляза своя втори гол в мача и направи резултата класически. Само две минути по-късно при почти идентична ситуация Алиев реализира отново, записвайки хеттрик, като покачи на 4:0. След гола маричани намалиха оборотите, но въпреки това имаха две сто процентови положения до края на мача. В тима бяха извършени всички позволени смени, а младите състезатели също се справиха със задачите си. В 74-та минута Георги Георгиев излезе фронтално срещу Начев, но в последния момент защитник изби в корнер. Малко по-късно четирима футболисти на Марица се озоваха срещу двама свои съперници, но Георги Георгиев се засуети и до гол не се стигна. В края на мача Сами Мехмедов стреля диагонално, но топката премина на сантиметри над напречната греда. И през втората част "гладиаторите" трудно достигаха до стрелкови позиции. Антонио Топалов отправи един от малкото удари през вторите 45 минути, но той бе неточен. Илия Николов на три пъти пресичаше опасни центрирания, а веднъж пресрещна успешно състезател на Спартак, който се озова очи в очи с него.

Така Марица постигна важен успех и със 71 точки оглави класирането, напълно заслужено с оглед изключително силния пролетен полусезон за тима на Николай Димитров. Юношата на Марица и бивш играч на жълто-сините Георги Стефанов донесе успеха на Атлетик (Куклен) над Черноморец, а този резултат даде възможност маричани да си върнат водачеството. За съжаление Спартак заема незавидното предпоследно място след изиграването на всички срещи от кръга, но "гладиаторите" могат да променят това в оставащите срещи.

В следващия кръг на Марица предстои тежко гостуване на Розова долина. Срещата е на 8 май, от 18 часа, на стадион "Севтополис" в Казанлък. По същото време Спартак е домакин на изпадналия Верея. До края на сезона остават 5 кръга.

МАРИЦА: Илия Николов, Величко Величков, Димитър Аврамов, Георги Иванов, Николай Парнаров (Борислав Дончев), Христо Янчев ©, Милен Танчев, Мартин Анастасов (Теодор Фърков), Димитър Юруков (Георги К. Георгиев), Олджай Алиев (Сами Мехмедов), Александър Праматаров (Петър Шопов). РЕЗЕРВИ: Виктор Петков, Петър Печенков

СПАРТАК: Петър Начев, Мариян Кусев, Йордан Минев, Кръстьо Милев, Георги Йотовски, Христос Доков, Ерай Карадайъ (Любомир Цеков), Кирил Георгиев ©, Георги П. Георгиев, Цецо Главчев (Антони Ташев), Георги Лазаров (Антонио Топалов). РЕЗЕРВИ: Кристиян Милушев, Цветан Вълчинов, Васил Стойчев, Давор Илиев

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Георги Йотовски (С)
Съдийски състав: ГС: Апостол Иванов, АС: Месут Ахмедов и Иван Беделев; Четвърти съдия: Теодора Стоева, Делегат: Трендафил Думбалаков - всички от Пловдив