Световният вицешампион в биатлона Владимир Илиев се пусна на полумаратона в Пловдив

07 Май 2019 10:06

Донеслият първи медал за България от световно първенство по биатлон Владимир Илиев записа престижно класиране в полумаратона на Пловдив.

32-годишният троянец финишира 6-и на дистанцията от 21 км в конкуренцията на 465 участници, повечето от които лекоатлети. Той финишира за 1:08:25 ч., само 2:09 мин. след победителя Иво Балабанов, национал в дългите бягания, чийто резултат (1:06:16) е най-силният в 4-те издания на надпреварата. Втори се нареди Йоло Николов, а трети - мароканецът Абида Езамзами.

През март Илиев влезе в историята със сребърния си медал в индивидуалната дисциплина на 20 км от световното по биатлон в Йостерзунд. Преди това от такъв форум България имаше медали само при жените.

При дамите полумаратонът в Пловдив бе спечелен от Моника Филипова.

В класическата дистанция от 42,195 км при мъжете триумфира кениецът Евънс Кипгетиш Тануи, който избяга разстоянието за 2.24:27 ч., следван от Юсеф Сбаай (Мар) и Юзейир Сьоймелез (Тур). От българите най-напред е Пламен Андонов, който с време 2.52:08 часа се нареди пети. Шести е Димитър Маринов (2.53:07), а веднага след него финишира кенийката Хелън Кимутай (2.54:19), която е №1 при жените с постижение от 2.54:19 часа. Топ 3 при дамите допълниха Емили Черуйот (Кен, 3:12:24) и Таня Димитрова (3.17:21). На класическата дистанция участваха 219 мъже и 52 жени.