Преди 25 години бихте световния шампион Германия и се класирахме в топ 4 в света

10 Юли 2019 19:11

Днес, 10 юли, България отбелязва 25-тата годишнина от най-значимия успех във футболната си история – победата над действащия световен шампион Германия с 2:1 на четвъртфинала на Мондиал'94. Успехът на Пеневата чета класира страната ни сред четирите най-добри отбора в света и ни осигурява първо отличие от най-значимия футболен форум – бронзовите медали.

Пред 72 хиляди зрители на „Джайънтс Стейдиъм“ в Ню Йорк капитанът Борислав Михайлов извежда тима ни в историческия сблъсък – българите са смятани за аутсайдери срещу пълния със световни звезди състав на Берти Фогтс, включително Фьолер, Клинсман, Матеус, Хеслер, Мьолер и др. „Лъвовете“ обаче играят като с равен срещу именития съперник и още през първото полувреме пропускат да вземат преднина в резултата. В 12-тата минута пробив на Стоичков по десния фланг завършва със страхотен пас към Балъков, чийто изстрел се отбива от дясната греда на вратата на Илгнер. След това Михайлов спасява с вещина изстрели на Клинсман и Вагнер. Все пак Германия повежда в 48-тата минута с гол от дузпа, отсъдена за много пресилен фаул на Лечков срещу Клинсман. Матеус е точен от бялата точка, но след това идват минутите на знаменития български обрат. В 75-тата минута Стоичков изпълнява блестящо свободен удар и изравнява, а три минути по-късно центриране на Златко Янков е засечено с летящ плонж от Лечков, който хвърля в екстаз цялата нация.

Българската победа над Германия се превръща в един от най-знаковите моменти в историята на световните първенства, а героите от „Джайънтс Стейдиъм“ завинаги остават във футболната ни летопис като Златното поколение.

Припомнете си миговете от най-славната българска победа тук.

10 юли 1994 г.

Четвъртфинал на СП 1994

Германия – България 1:2

Германия: 1. Бодо Илгнер, 17. Мартин Вагнер (58 – 2. Томас Щрунц), 4. Юрген Колер, 5. Томас Хелмер, 6. Гуидо Бухвалд, 10. Лотар Матеус (капитан), 14. Томас Бертолд, 7. Андреас Мьолер, 8. Томас Хеслер (83 – Андреас Бреме), 13. Руди Фьолер, 18. Юрген Клинсман.

Селекционер: Берти Фогтс.

България: 1. Борислав Михайлов (капитан), 4. Цанко Цветанов, 3. Трифон Иванов, 5. Петър Хубчев, 16. Илиян Киряков, 6. Златко Янков, 9. Йордан Лечков, 20. Красимир Балъков, 7. Емил Костадинов (90 – 14. Бончо Генчев), 8. Христо Стоичков (85 – 13. Ивайло Йорданов), 10. Наско Сираков.

Селекционер: Димитър Пенев.

Голмайстори: 1:0 Матеус 48-д., 1:1 Стоичков 75, 1:2 Лечков 78

Съдия: Хосе Кадена (Колумбия).