БСП

България надви Северна Ирландия с два гола на Тодор Неделев

12 Окт 2021 20:53

България победи с 2:1 Северна Ирландия в мач от Група "С" на квалификациите за Мондиал 2022. "Лъвовете" стигнаха до обрат, след като на почивката губеха с 0:1, но с два гола на Тодор Неделев нашите стигнаха до успеха.

Първата по-сериозна ситуация в мача бе за България. В 4-ата минута ''лъвовете'' получиха право да изпълнят пряк свободен удар на около 25 метра от вратата на гостите. Зад топката застана Тодор Неделев, който отправи много хубав удар, но Бейли Пийкок-Фарел хвана топката, а бе отсъдено и нарушение. Гостите отвърнаха в 7-ата минута, когато след открадната топка в центъра Северна Ирландия тръгна на контраатака. Топката стигна до Джордан Томсън, който проби през центъра и отправи удар, но Иван Караджов изби. След нова атака на Северна Ирландия Джош Макгенис проби по дясното крило, но Петко Христов изби в ъглов удар.

В 15-ата минута Ивайло Чочев засече с глава центриране от корнер, но топката премина над вратата. Само две минути след това Северна Ирландия имаше два чудесни шанса да открие резултата. Първо, след центриране отляво, Пади МакНеър бе оставен непокрит на далечната греда и успя да засече, но Караджов успя да отрази в корнер. След изпълнението му пък топката достигна до Крейг Каткарт, който стреля от няколко метра, но отново вратарят на Арда се намеси решително.

Атаките на Северна Ирландия не спряха и в 21-ата минута Томсън стреля опасно от границата на наказателното поле, но Караджов спаси, а при добавката на нападател в бяло бе отсъдена засада. В ответната атака капитанът на България Кирил Десподов проби сам по лявото крило и влезе в наказателното поле, но се засуети и подаването му към центъра бе блокирано.

В 35-ата минута гостите откриха резултата. Центриране и удар с глава на Джош Магенис. Караджов отново спаси, но Конър Уошингтън се оказа най-близо до топката и я довкара във вратата. Първоначално страничният съдия вдигна засада, но след преглед на ВАР се оказа, че Андреа Христов покрива нападателя на Чарлтън и попадението бе признато.

България започна силно втората част и успя да изравни в 53-ата минута с първия си точен удар в двубоя. Влизането на Илиан Илиев-младши даде резултат, след като именно той опита да намери Тодор Неделев на границата на наказателното поле, като след рикошет топката стигна до халфа на Ботев Пловдив, който моментално нанесе удар с левия крак и не остави шансове на на Пийкок-Фаръл за 1:1.

В 56-ата минута Чочев шутира точно от дистанция, но стражът на гостите улови.

В 63-ата минута Неделев донесе пълния обрат за "лъвовете". Чочев спря топката на играча на Ботев на границата на наказателното поле и Тодор с отличен шут направи 2:1.

В следващите минути двата тима започнаха да играят по-спокойно, като възпитаниците на Ясен Петров предприеха изчаквателна стратегия и чакаха грешки в защитата на гостите. В 75-ата минута Петко Христов направи добър шпакат и блокира удар на Макнеър от наказателното поле. Пет минути по-късно Десподов получи извеждащо подаване зад защитата на Северна Ирландия, но вратарят на гостите излезе и изби. Десет минути по-късно гостите получиха пряк свободен удар фронтално на около 25 метра от вратата на България, но след изпълнението на Томсън топката мина високо над напречната греда на Иван Караджов.

Стартови състави:

БЪЛГАРИЯ : 23. Иван Караджов – 2. Иван Турицов, 5. Петко Христов, 3. Андреа Христов, 21. Димитър Велковски – 18. Ивайло Чочев, 4. Радослав Цонев, 14. Борислав Цонев, 8. Тодор Неделев – 11. Кирил Десподов (к), 19. Атанас Илиев

СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ: 1. Бейли Пийкок-Фарел – 11. Шейн Фюргюсън, 5. Том Фланаган, 20. Крейг Каткарт, 4. Даниел Балард – 8. Стивън Дейвис (к), 17. Пади МакНеър – 15. Джордан Томпсън, 21. Джош Магенис, 2. Конър Брадли – 9. Конър Уошингтън

Главен съдия: Алексей Кулбаков, Беларус

Стадион: Национален стадион ''Васил Левски'', град София

Начало: 21:45 часа