Ливърпул разпиля Манчестър Юнайтед на ''Олд Трафорд'' (видео)

24 Окт 2021 20:38

Ливърпул постигна знаменит успех в 208-ото дерби между най-големите съперници в английския футбол, след като разгроми с 5:0 Манчестър Юнайтед насред „Олд Трафорд“. Това бе мач №22 поред без поражение за мърсисайдци във всички турнири. В основата на гръмкия успех на Ливърпул бе Мохамед Салах, който стана първият играч, отбелязвал хеттрик в „Театъра на мечтите“ след Феномена Роналдо (б.ред. - бразилецът вкара три гола на Реал Мадрид на „Олд Трафорд“ през април 2003 година). Наби Кейта и Диого Жота реализираха другите попадения, а Манчестър Юнайтед завърши двубоя с човек по-малко след червен картон на Пол Погба в 60-ата минута. След този двубой разликата между Ливърпул и Манчестър Юнайтед вече е седем точки. За отбелязване е и фактът, че в девето поредно гостуване тимът на Юрген Клоп отбелязва три или повече попадения.

Мърсисайди са отбелязали пет гола срещу Манчестър Юнайтед за последно през 1936 година. Същевременно това е най-тежкото домакинско поражение на "червените дяволи" от Ливърпул в цялата история на съперничеството.

Домакините създадоха първа чиста възможност след само четири минути игра. Мърсисайдци изгубиха топката в своята половина, след което Фред намери Роналдо, който размени пасове с Грийнууд и Фернадеш. Последният се оказа в чиста позиция, като само Алисон бе пред него. Ударът на португалеца обаче бе много неточен.

Мината по-късно Ливърпул поведе в резултата. Фирмино се справи с Мактоминей в средата и изведе много добре Салах, който изпревари Магуайър, след което пусна перфектен пас към Кейта. Последният бе останал напълно сам, така че спокойно овладя и стреля покрай Де Хеа, давайки преднина на гостите. Много скоро след това – в седмата минута, мърсисайдци можеха да удвоят аванса си. Този път Кейта проби през центъра, след което намери Фирмино отляво. Бразилецът обаче стреля право в ръцете на Де Хеа.

Ливърпул продължи да играе по-добре, а „червените дяволи“ действаха много нервно в дефанзивен план.

В 13-ата минути гостите удвоиха аванса си. Магуайър и Шоу се сблъскаха пред наказателното поле, което позволи едно центриране от Робъртсън да бъде продължено от Кейта към Александър-Арнолд. Десният бек направи перфектно центриране от своя страна към Жота, който прати топката в опразнения ъгъл на вратата на Де Хеа. Попадението мина проверката на ВАР за евентуална засада на португалеца, след което бе валидирано.

В 27-ата минута Юрген Клоп трябваше да направи принудителна промяна, след като Джеймс Милнър получи контузия. Мястото му бе заето от Къртис Джоунс.

Салах пропусна чудесен шанс за трети гол в 32-рата минута. Рашфорд върна топката много лошо и силно назад, като това се превърна извеждащо подаване за египтянина, който се откъсна отдясно и опита да стреля към далечния ъгъл, но Де Хеа изби.

Третият гол за Ливърпул стана факт в 38-ата минута. Салах шутира от границата на наказателното поле, топката рикошира в Магуайър, след което Кейта се ориентира най-добре и използва скоростта си, за да стигне до нея. След това гвинеецът асистира по перфектен начин на Салах, който засече от няколко метра – 0:3.

В добавеното време Кристиано Роналдо изпусна нервите си при едно единоборство с Къртис Джоунс. Португалецът влезе грубо срещу съперника си, повали го, след което изрита със злоба топката, която бе прилепена до корема на Джоунс. Играчите на Ливърпул реагираха бурно и настояваха за червен картон на португалеца. Той обаче получи жълт такъв, като това решение бе подкрепено и от ВАР.

В петата минута на добавеното време на първата част мърсисайдци отбелязаха още един гол. Фирмино, Робъртсън и Жота разиграха добре, португалецът намери Салах на далечната греда, а египтянинът стреля прецизно в близкия ъгъл – 0:4. Така Юнайтед за първи път в историята на Премиър лийг изпадна в ситуацията да изостава с четири гола след първото полувреме.

Пол Погба замени Грийнууд за началото на второто полувреме.

В 49-ата минута Мо Салах оформи своя хеттрик, след като получи превъзходно извеждащо подаване от Хендерсън и останал очи в очи с Де Хеа, стреля елегантно за... 0:5.

Три минути след това Кристиано Роналдо получи падане от дълбочина от Магуайър, след което влезе в наказателното поле, финтира Александър-Арнолд и стреля много точно в далечния ъгъл. Попадението обаче бе отменено след намесата на ВАР след много тънка засада на CR7.

В 54-тата минута главният рефер Антъни Тейлър пожали Хари Магуйър, показвайки му само жълт картон, след като капитанът на Юнайтед препъна откъсващия се Жота пред границата на наказателното поле. Шест минути след това „червените дяволи“ обаче останаха в числено намален състав след безумно влизане на Погба с бутоните в краката на Кейта. Антъни Тейлър първоначалното показа жълт картон на французина, но след намесата на ВАР отиде да изгледа повторение на монитора и промени решението си. Кейта пък напусна терена с контузия, като на мястото му влезе Окслейд-Чембърлейн.

Солскяер пък замени Фернандеш и Рашфодрд с Далот и Кавани.

В 71-вата минута Де Хеа предотврати шести гол, след като се разтегна максимално и изби много хубав удар от далечна дистанция на Алекснадър-Арнолд.

До края Ливърпул видимо намали темпото, а Кавани пропусна златна възможност да реализира почетен гол за Манчестър Юнайтед, след като от няколко метра нацели гредата.