България U17 с трети пореден успех на европейското в Пловдив

15 Юли 2019 21:10

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години записа трета поредна победа на Европейското първенство, на което сме домакини. Младите "лъвчета" победиха категорично Беларус с 3:0 (27:25, 25:21, 25:23) в третия си мач от Група I, игран тази вечер пред около 500 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.

Така българските момчета излязоха начело във временното класиране с 3 победи от 3 мача и 8 точки, но преди последната среща за деня между Франция и Финландия по-късно тази вечер. Утре (16 юли) е почивен ден на шампионата, а в сряда (17 юли) България се изправя срещу "Суоми" отново от 17,30 часа.

Двата тима тръгнаха равностойно в първия гейм на срещата, като това продължи почти до средата му. Ас и блокада на Ивайло Дамянов изведоха българския тим напред при 13:11. Разликата остана стабилна, но в ключовите моменти Беларус се разигра. При 24:22 нещата изглеждаха предрешени и българите предвкусваха края на частта. Това, обаче, не се случи и битката продължи точка за точка. Георги Татаров поведе младите "лъвчета", след което в мача отново имаше интрига. Волейболистът на "червените" бе успешен в атака и за 26:25. Атака в аут на Беларус подари последната точка в гейма и момчетата на Мартин Стоев поведоха след 27:25.

Във втората част посрещането на българските момчета бе разколебано и Беларус поведе. Това не продължи дълго, като младите "трикольори" засилиха сервиса, а блокадата заработи. Повишена бе и ефективността в атака. Разликата между двата тима вече бе солидна. Отново в решителните минути се усети отпускане, което обаче не повлия на развоя на гейма. Атака на Александър Николов затвори гейма при 25:21.

България стартира в третата част идентично с втората, като Беларус взе аванс от начало, но постепенно българските момчета изравниха и обърнаха. Впоследствие, съперникът остана на две точки от "лъвчетата". Интригата бе жива отново при 21:21. Последва игра точка за точка, но в крайна сметка ас на Александър Николов завърши перфектно мача - 25:23 и 3:0 за България.

Над всички за българския тим бе Георги Татаров със страхотните 23 точки (3 блока, 2 аса и 50% ефективност в атака) за победата. Александър Николов пък добави още 12 точки (5 блока!, 2 аса, 50% ефективност в атака и 34% позитивно посрещане) за успеха. За Беларус Алексей Илкевич приключи с 15 точки./sportal.bg