Сърбия поиска извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН за армията на Косово

14 Дек 2018 20:36

 

Министърът на външните работи на Сърбия обяви, че страната му ще поиска извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради решението на Косово да създаде армия, информира АП.

Ивица Дачич описа формирането на косовска армия като "най-пряката заплаха за мира и стабилността в региона и сигурността на сръбския народ".

В същото време Марко Джурич от правителството на Сърбия подчерта, че Белград разглежда новата армия като "незаконна, окупационна въоръжена формация". Той предупреди, че всеки сърбин в Косово, който се присъедини към силите, ще бъде съден.

Според него решението на косовския парламент е в нарушение на международните споразумения за прекратяване на Косовската война (1998-1999).

Джурич отбеляза, че Сърбия настоява миротворците на НАТО в Косово да предотвратят всякакви действия на косовската армия и да разоръжат войниците. Той повтори, че Сърбия може да обяви Косово за окупирана територия и да одобри използване на сръбските въоръжени сили.

Лидерите на Косово се опитаха да успокоят Сърбия, че армията не застрашава мира на Балканите, съобщава "Асошиейтед прес".

"Армията на Косово няма да бъде използвана срещу тях (сърбите)", подчерта косовският премиер Рамуш Харадинай.

От своя страна президентът на Косово Хашим Тачи увери, че новата армия ще бъде "мултиетническа, професионална и ще служи на всички граждани, мира в Косово, региона и навсякъде по света".

Междувременно ръководителката на външната политика на Европейския съюз Федерика Могерини изрази съжаление във връзка с действията на Косово за сформиране на нова армия в размер на 5000 войници.

По думите на Могерини, ЕС е съгласен с позицията на НАТО, че мандатът на настоящите Косовски сили за сигурност "следва да бъде променен само чрез приобщаващ и постепенен процес в съответствие с конституцията на Косово".

По-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също изрази съжаление от действията на Прищина, като ги нарече "ненавременни" и че началото на прехода към армия е било дадено "въпреки опасенията, изразени от НАТО".

Могерини води продължаващи от 7 години преговори между Прищина и Белград, за да се нормализират техните отношения. Брюксел заяви, че това е от основно значение за по-нататъшния им процес на интеграция в Общността.

Main Menu