Кой беше турският духовник Фетхуллах Гюлен и как се превърна във враг номер едно на президента Ердоган?

Кой беше турският духовник Фетхуллах Гюлен и как се превърна във враг номер едно на президента Ердоган?

Почина враг номер едно на турския президент Реджеп Таип Ердоган.

Но кой всъщност е духовникът Фетхуллах Гюлен?

Турция арестува близо 40 000 души и уволни около 110 000 държавни служители след неуспешния опит за преврат през юли 2016 г., за който правителството обвини базирания в САЩ духовник Фетхуллах Гюлен.

По-голямата част от арестуваните са били обвинени във връзки с т.нар. Гюленистко движение, което турското правителство заклейми като терористична организация под името "ФЕТО" (Фетхуллахистка терористична организация).

Турция твърди, че "ФЕТО" е имала намерение да свали правителството, за да може Гюлен да поеме контрол над държавата.

Какво знаем за Гюлен?

Фетхуллах Гюлен е роден през 1941г. и е проповядвал като имам (бел. ред. духовен глава в ислям). Според биографията му, публикувана от поддръжниците му, след като се оттегля от проповядването през 1981 г., той се насочва към социални дейности, включително медийни проекти и образователни инициативи, които по това време започват да се приватизират в Турция.

През 1999 г. Гюлен се премества в американския щат Пенсилвания, където живее до смъртта си. Според някои това е самоналожено изгнание, тъй като по това време той е разследван за опити да подкопае правителството.

През 2000 г. Гюлен е осъден задочно за опити за сваляне на правителството, като се твърди, че вграждал свои поддръжници в държавните институции.След като през 2002 г. Реджеп Тайип Ердоган става министър-председател, неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) започва да въвежда ислямистки идеи, на фона на които Ердоган и Гюлен формират стратегическо партньорство. През този период влиянието на Гюлен и неговата мрежа от медии, училища и банки нараства както в Турция, така и в чужбина.Връзката между Ердоган и Гюлен обаче се влошава след 2011 г., когато ПСР страда от скандали за корупция, за които правителството обвинява на Гюлен и неговото движение.

Какво се случи по време на преврата?

На 15 юли 2016 г. група войници се опитаха да извършат военен преврат, но той се провали в рамките на 12 часа, като загинаха над 250 души. Правителството веднага обвини движението на Гюлен. Турското правителство също обвини поддръжниците на Гюлен, че са начело на неуспешен опит за преврат в Турция през януари 2014 г.Въпреки че Гюлен отрече всякаква връзка с опита за преврат, Турция въведе извънредно положение и предприе мащабна чистка, включително отправи искания за екстрадирането на Гюлен от САЩ и затварянето на неговите организации в чужбина.

Гюлен и неговите поддръжници твърдят, че той е използван като изкупителна жертва, за да може Ердоган да консолидира властта си и да потисне дисидентите. В отговор Ердоган обвини Гюлен за формирането на "държава в държавата" и започна арести на предполагаеми последователи на движението в огромен мащаб.Впоследствие бяха арестувани над 78 000 предполагаеми привърженици на Движението, което в Турция е доведено до състояние на пълна недееспособност. Хиляди успяха да избягат - и намериха убежище в Германия, където доскоро не се гледаше критично на тази организация.

Но според бивш ръководен кадър на Движението, то е антидемократична организация. Нещо повече: мъжът описва Движението като секта с тайни паралелни структури, в която могъщи религиозни водачи взимат всички важни решения.

Image