Мицкоски: Ще завършим преговорите като македонци, с идентичност и език

Мицкоски: Ще завършим преговорите като македонци, с идентичност и език

Не е "малка победа", а "голямо разочарование". Така македонският премиер Християн Мицкоски оцени вчерашното гласуване на доклада за напредъка на Северна Македония в комисията по външни работи на Европейския парламент, съобщава БТА.

„Защото вчера станахме свидетели как в столицата на Европа, Брюксел, имаше опит от определени европарламентаристи да създадат нова нация и нов език, в 21-и век, в Европа. Това, в което самите те обвиняват Русия, че прави с Украйна - като отрича идентичността и езика на украинците, вчера определени европарламентаристи се опитаха да направят на този малоброен македонски народ. Да създадат модерна македонска нация, която използва съвременен македонски език”, заяви Мицкоски.

По думите му, това, което го радва, е че гражданите са успели да видят, че нито идентичността, нито езикът "са бетонирани", както "определени измамници в политиката", независимо дали са от Северна Македония или от други държави, убеждават хората в Северна Македония през последните три години.Всичко, което казахме от самото начало, вчера се потвърди за няколко минути. Проблемът не е вписването на българите в конституцията, проблемът е нещо друго, а именно македонската идентичност и македонският майчин език. Това е същността на проблема”, отново повтори тезата си Мицкоски.

Според премиера на Северна Македония това, което държавата очаква от България, е само да уважава фактите и Резолюцията за защита на правата на човека, която е подписала.

„Какво означава това? Всички присъди, идващи от Страсбург, които се отнасят до защитата на правата на човека, на македонската общност в България, признаването на ОМО „Илинден Пирин“ (...), разрешаването на ОМО „Илинден Пирин“ да функционира като юридическо лице и македонски представител в министерския съвет за правата на малцинствата. Това е. Ако другите малцинства в България са заслужавали място там, значи заслужава и малцинството, което според преброяването през 1956 г. е най-многобройното малцинство с 200 000 регистрирани граждани в тогавашна Западна България”, обяви Мицкоски.Той определи като "изявления за вътрешна употреба" писмото на българския президент Румен Радев до ръководителите на европейските институции и на страните членки на ЕС по повод приетия проектодоклад от Комисията по външна политика на ЕП за напредъка на Северна Македония, както и думите на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов за вчерашното решение на Комисията за външни работи на ЕП, че поправките в доклада за Северна Македония ще бъдат предложени от Европейската народна партия на заседанието в ЕП.

Мицкоски отново заяви, че Северна Македония ще се бори поправките да не бъдат приети.

„Ако мнозинството от евродепутатите се договорят, предполагам, че тази поправка (пред формулировката македонска нация и език да бъде добавено "съвременна") може да мине - това, което те прогнозират. Но важното е, че видяхте. Европа видя колко лицемерни са някои политици. Европа видя как тези политици за едно и също нещо казват ту едно, ту друго. Опасявам се, че някои от тези политици ще бъдат приравнени към руската политика и това, което руската политика прави в Украйна, тоест опит да се предотврати интеграцията на тази, бих казал, малка страна, в рамките на ЕС”, каза Мицкоски.Според него, ако Северна Македония започне преговори с ЕС, до 3-4 години тези преговори ще бъдат завършени, „но като македонци, с македонска идентичност, македонски език, а не като променени съвременни македонци, с модерна македонска идентичност и съвременен македонски език”.

Image