Бързи коли - бавни присъди: Защо делата, свързани с тежки катастрофи, се проточват с години?

Бързи коли - бавни присъди: Защо делата, свързани с тежки катастрофи, се проточват с години?

Работата на инспектората към Висшия съдебен съвет е да направи анализ защо се бавят делата, които да определят съдбата на виновните за тежки катастрофи. Това обясни в сутрешния блок на БНТ Нели Куцкова, бивш председател на Съюза на съдиите в България.

"Такъв анализ аз до сега не съм видяла. И мисля, че това е работа на инспектората към ВСС, колкото и да му е изтекъл мандата, защото всеки случай е индивидуален. Понякога забавянето на делата може да се дължи на човешка немарливост, на недостатъчно доглеждане, на, ако щете, на некомпетентност на разследващите, на прокуратурата, на съда. Понякога, обаче, причините могат да са обективни, както споменахме с вещите лица. Или, примерно, важен ключов свидетел, който е присъствал на место произшествието и трябва да бъде изслушан пред съда, но той е заминал за чужбина. Или пък в България не може да бъде намерен", отбеляза Нели Куцкова, цитирана от novini.bg.

Тя напомни едно от основните правила в правото, че закъснялото правосъдие е отказ от правосъдие.

"Особено такива случаи, които са свързани с човешка мъка, със страданието на родителите, би следвало да приключва работата по-бързо. Но пак ви казвам, всяко отделно дело може да има различни причини. И затова трябва да се проследява, не да се казва на съда какви наказания да налага, но защо е отлагано делото, защо се е проточило, могло ли е по-бързо да се организира. Това е работата на инспектората", заяви тя.

На въпрос защо съдиите не участват в големите кръгли маси по проблемите с пътната безопасност, Куцкова отговори:

"Много е деликатно, включително и колеги отказаха да участват във вашето предаване, защото когато си действащ съдия, във всеки случай, когато изразиш предварително мнение по някакъв въпрос, това после може да бъде основание за отвод. Аз мога да си позволя да говоря, защото съм пенсионерка и няма опасност да ме обвини някой, че съм пристрастна. Съдиите също са хора, също има много колеги, ние загубихме колеги на пътя, аз съм била на погребение на 15-годишно дете, на колега, блъснато на пешеходна пътека, така че съдиите са нормални хора и колкото и да съчувстваш на родителите, ти нямаш право да изразяваш това свое съчувствие публично, защото е длъжен съда да бъде безпристрастен."

Нели Куцкова коментира проблема с бавещите се експертизи.

"Изключително трудно се намират вещи лица. Министърът има добри идеи, но той предвижда периодични изпити и глоби за недобросъвестни вещи лица. Те и без това са малко. Ако започнат да им се налагат санкции, ще стане още по-трудно, така че трябва да се мисли отвсякъде как да се осигурят нещата. Факт е, че много често, особено когато има тройни или петорни експертизи по сложните дела, не могат да се събрат на едно място вещите лица. Затова идеята да могат да бъдат изслушвани онлайн, която министърът скоро съобщи, е много добра", каза тя.

Image