Членовете на Висшия съдебен съвет са прибавили към заплатите си от по 157 000 лв. годишно и апетитни бонуси и награди за 4,2 млн. лв. за миналата година.
Това се разбира от отговор на заявления на гражданското сдружение БОЕЦ по Закона за достъп до обществена информация до различни институции. Към поста си във фейсбук от сдружението са приложили и получените документи с отговори.
Висшият съдебен съвет се състои от 25 души, като трима от тях - главният прокурор и председателите на ВАС и ВКС, са членове по право. Останалите се избират от Народното събрание и магистратската общност. В момента ВСС, чийто мандат изтече преди повече от 2 г., е в намален състав от 22-ма души.
Членовете на съвета са си разпределили бонуси за 1,2 млн. лв. - по приблизително 53 000 лв. на човек. А за заплати са отишли още 3 626 236 лв. или по около 14 000 лв. месечно е взел всеки от тях.
От документите, представени от БОЕЦ, става ясно, че служителите във ВСС са получили близо 3 млн. лв. във вид на допълнителни трудови възнаграждения за постигнати резултати и парични награди, без да се споменава какви са те. Заплатите им са за още 9 613 847 лв.
Още по-скандално е, че ВСС разполага с 13 служебни автомобила, които са направили пробег за 2024 г. от 247 000 км.