Снимка: БГНЕС
Отново напрежение в парламента се създаде при обсъждане на проекторешение, с което да се задължи Министерският съвет да предоговори действащите концесии за добив на злато, ценни и редки метали.
Друг сценарий трябваше да има днес в пленарната зала на Народното събрание, а именно депутатите да разгледат на първо четене трите бюджета на страната за 2025 г. Но тъй като е първо заседание от месеца, според правилника на парламента, опозиционните партии имат право да предлагат свои точки в дневния ред. И така беше гласувано предложението на МЕЧ да бъде задължен Министерският съвет да преразгледа концесиите за злато, сребро и платина, които са в България.
От ГЕРБ-СДС се обявиха против с аргумента, че именно в Закона за държавния бюджет има една точка, която предвижда да се преразгледат тези концесии, по-скоро те да бъдат увеличени, като държавата ще получи близо до 500 милиона лева, ако бъде гласуван именно точно този раздел в бюджета.
От "Възраждане" пък започнаха с процедурни хватки да бавят депата именно с аргумента да не влязат за разглеждане бюджетите днес.
Радостин Василев - председател на МЕЧ: "Настояваме за предоговаряне на всички действащи концесии за добив на злато, ценни и редки метали, с цел увеличаване на концесионните плащания и повишаване на контрола. При несъгласие за преразглеждане и предоговаряне на плащанията и във връзка с явно неизгодните условия за България тези договори трябва да бъдат прекратени."
Александър Иванов - ГЕРБ-СДС: "Затова е политическа дъвка, защото много пъти преди вас хора, които вече не са в тази зала и в политическия живот са коментирали темата. Ние ще се въздържим, защото по-скоро подкрепяйки бюджета, който е предложен за 25 г. ще отвори врата на министъра енергетиката да промени наредбата, да промени закона, да го предложи в НС и тези такси да бъдат с увеличен размер."
Виктор Папазов - "Възраждане: "Темата е изключително актуална, защото не знам колко от вас осъзнават, че всички концесии всъщност са рентиерски бизнес. Разпродали сме и сме раздали богатствата на България и затова сме бедни, защото сме колония."
Явор Божанков - ПП-ДБ: "Няма да се спирам на темата как това влияе на инвестиционния климат в България - този абсурден дебат. Говорите срещу "Дънди Прешъс Метълс", а те финансират вас. Ако има някой, който е последователен и изключително упорит, е точно партия "Възраждане".
Йордан Цонев - ДПС-НН: "Ние от ДПС-НН смятаме, че политиката на държавата в тази област трябва да бъде меко казано ревизирана, без да се засягат инвеститорите, но има начин интересът на държавата да бъде защитен."
Тошко Йорданов - ИТН: "В така направеното предложение има някои неща, които бихме подкрепили, а други, които - не. Според наши данни, ако се отиде на разваляне на договора, те ще спечелят повече, а държавата ще загуби много повече, т.е. развалянето на договорите за нас не е практично решение в момента, така че това е нашето предложение редакционно.
А темата за т. нар. център за иновации в отбраната, която беше анонсирана на днешното заседание на Министерския съвет стана повод за коментари от лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски в кулоарите на Народното събрание. Той зададе риторичния въпрос - какъв център ще се прави, след като държавата няма пари? И се обяви против продължаващата помощ в бъдеще към Украйна с думите, че българските граждани се нуждаят повече от тези средства. Току-що беше и гласувано предложението на МЕЧ за предоговаряне на концесиите. Мнозинството в залата го отхвърли.