Срив в енергийната система, като тази в Испания и Португалия, се е случвал и други пъти в Европа, включително и в България през 1978 г.
В настоящия случай ситуацията е ясна:
• фотоволтаичните системи намаляват производството на енергия заради високите температури;
• Франция изнася електроенергия за Испания заради дефицита, но настъпва пожар в електропровода, свързващ двете страни;
• започва внос по други електропроводи, които се претоварват;
• спада балансът – няма достатъчно производство и внос, но има високо потребление. От това се получава дебаланс и честотни деформации, което води до изключване на други мощности.
Това са грешки на концепциите на изграждане на енергийните системи. В този случай не става дума за кибератака.
Това каза енергийният експерт Иван Хиновски в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Той обясни, че от 25 600 мегавата товар преди прекъсването на вноса от Франция, пада на 12 000 мегавата.Международният експерт по киберсигурност Александър Свредлов също изключи възможността за кибератака.
Той посочи, че по принцип всяка държава се готви за такава атака, но въпросът е доколко тази подготовка е адекватна. И подчерта, че критичната инфраструктура работи с повече хардуерни защити и по-малко софтуерни, и за нея се изискват специалисти точно по защита от кибератаки на критична инфраструктура Хиновски посочи, че тази авария поставя дискусия по въпроса за енергийните стратегии.
„Европейската комисия дълго време ще мълчи с анализите на тази авария. Имайте предвид обаче, че една от причините за нея е големият процент на фотоволтаично производство в Испания и Португалия и намаляващият на мощности с въртящ резерв”, каза още експертът, цитиран от novini.bg.
Той допълни, че Европа трябва да обмисли и свързаността на страните в енергийната система. И подчерта, че трябва да има дублиране на връзките, за да не си въздействат и да се стига до подобни аварии.Хиновски каза още, че България има резервни мощности, но не трябва да спира топлоелектрическите си централи.