Регионалният природонаучен музей в Пловдив кани пловдивчани и гости на града на откриването на фотоизложба "Дивата Африка" на директора на музея гл.ас. д-р Огнян Тодоров.
Събитието е на 13 януари (понеделник) 2025 г. от 18:00 ч. ще започне със специално подготвена презентация, която ще пренесе публиката в сърцето на дивата природа, разкривайки необикновени истории и спиращи дъха кадри от живота на Африка през обектива на гл. ас. д-р Огнян Тодоров. Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове животни, както и на величествени пейзажи от централната част на Източна Африка, заснети по време на научни експедиции на автора, който е и запален фотограф.
Гл. ас. д-р Огнян Тодоров е завършил специалност „Биология и химия“, след което е специализирал в направление „Зоология” в Аграрния университет. Над десет години е директор на най-бързо развиващия се, посещаван и харесван музей в Пловдив - Регионалния природонаучен музей, първият зелен музей в страната, и един от най-оборудваните. Извън директорския пост, той е изтъкнат учен и преподавател в Биологическия и Педагогическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски”. В края на миналата година бе избран за председател на Сдружение „Български музеи“. Носител е на Награда "Пловдив" в раздел "Опазване на културното наследство съхраняване на паметта“, автор на множество научни публикации. Автор е на „Атлас на безгръбначните животни“, 2021 г. Книгата съдържа 1741 цветни илюстрации, от които 1164 - авторски. Атласът е резултат от близо 20 - годишен труд и е сбъдната мечта. Първоначално замислен като атлас с авторски снимки, но в последствие с добавени текстове с пълно описание, превръщат книгата в истински учебник със снимки.
Събитието на 13 януари с вход свободен, а изложбата ще бъде открита за всички любители на природата и изкуството.
Многобройните приятели на музея, които следят отблизо работата на екипа и на директора се надяват, че независимо от забързаното и натоварено ежедневие гл.ас. д-р Огнян Тодоров ще намери вдъхновение и време за още прекрасни албуми и атласи, резултат от научните му експедиции. Освен тази в Източна Африка, преди година той бе и на експедиция в Южна Америка, един континент с огромно биоразнообразие, където посети джунглата на Амазонка и високите части на планините на Перу.