Народният представител от коалиция „БСП-Обединена Левица“ Иван Петков взе участие в Юбилейната конференция „Историческото значение на Победата над фашизма за развитието на Европа и Света“, посветена на 80-годишнината от края на Великата Отечествена война 1941-1945 г. Форумът се състоя в Мраморната зала в Руски културно-информационен център.
Събитието беше организирано от Фондация „Устойчиво развитие за България“, чийто председател - Станка Шопова - откри мероприятието. Приветствие към присъстващите отправи Н.Пр. Елеонора Митрофанова - посланик на Руската Федерация в Република България, която в своето слово заяви, че мащабът и последиците от Победата далеч надхвърлят националните граници. Именно Победата е станала отправна точка за дълбоки геополитически и социално-политически промени. Защитавайки се, Съветският Съюз спасява света от фашистко мракобесие и елиминира опасността от разпространение на агресията към други страни и континенти.
Встъпителни слова направиха и Н.Пр. Никита Лешуков - посланик на Р. Беларус; Калоян Паргов - зам.-председател на БСП; Проф. Валерий Рузин - зам.-генерален секретар на Асамблеята на народите на Евразия и други.
В своето приветствие към присъстващите народният представител Иван Петков със съжаление отбеляза, че 80 години след най-важното събитие в човечеството, което променя света и внася траен мир на планетата, вместо да продължаваме да надграждаме, заветите на загубилите живота си в борбата срещу фашизма са забравени. Той подчерта, че трябва да съхраним паметта като историческа точност и истина. Младото поколение е облъчвано от фалшиви истории чрез телевизията, филмите, както и чрез допускането, след разпада на Съветския съюз, новият елит в Европа и Света да пренапише неправилно историята. Трябва да се знае, че тази Победа не е спечелена на бреговете в Нормандия, а е постигната благодарение на саможертвата на героите, оставили костите си по полетата на Ржев, животите си под руините на Сталинград, оцелели в нечовешката обсада от 900 дни в Ленинград и направили невероятния обрат в битката при Курската дъга. И благодарение на хората от Изток, които нямаха късмета да живеят пълноценно, но дадоха живота си, за да живеем ние свободно.
Конференцията продължи с участието на над 25 учени и културни дейци, които прочетоха своите доклади по темата на събитието.