Нов стратегически план за развитието на българската енергетика предлага Коалиция „Заедно“

27 Мар 2023 09:04

 

В частта енергетика и нейното развитие, Коалиция „Заедно“ има решения. Представи ги Лилия Недева – водач на листата в 16 МИР Пловдив – град на предстоящите Парламентарни избори:
По данни на ЕСО, от 2019 до 2022 г. са постъпили 3100 заявления за присъединяване с обща мощност 32 300 мВт. За сравнение – всички налични електроенергийни мощности в България (ТЕЦ, АЕЦ, ВЕЦ и т. н.) са малко над 12 000 мВт.)
Възобновяемите източници на енергия, приети от ЕС са вода, слънце, вятър и биомаса. Природния газ и атомната енергетика на този етап са също са приемлива алтернатива.
Енергията произведена от слънце, вятър и вода обаче има непостоянен характер, отчитайки фактори като климат и сезонност и неможе да гарантира устойчиво задоволяване на потреблението 24 часа/365 в годината.
Затова е от изключителна важност трансформацията на цялата енергетика да бъде внимателно обмислена и поставена на стабилни основи, гарантиращи сигурността и баланса. Те от своя страна биха били немислими без конвенционални централи с 24 часов производствен цикъл. Затова са толкова важни атомната енергетика и газовите централи.
Чисто географски разположението на въглищните централи за осигуряване на баланса са изключително важни и всяка централа има своята функция. Закриването им, дори да бъде компенсирано като произведени мегавати от други източници също би изправило пред изпитание енергийната система, затова трансформацията им чрез модернизация трябва да бъде национален приоритет.
Диверсификацията, която води до устойчива енергийна система не се изразява само в това да намерим нови източници, с които да заменим руския природен газ или атомното гориво. Важен фактор е с какво ще заменим въглищата за да произвеждаме екологично чисто. Възможностите пред българските централи са биомаса, био газ, природен газ и дори макар по дългосрочната визия за включване на зелен водород. Така се постига 2 ниво на сигурност на централите, което освен намаляване на зависимостта на всяка суровина поотделно, ще ги направи и по – гъвкави и конкурентноспособни от гледна точка на цената към крайния потребител.
Поради липсата на целенасочена държавна политика насочена към модернизация, трансформацията на въглищния сектор е оставена на инициативата на частните собственици на отделните централи, а тази на държавната ТЕЦ 2 – неясна.
В частта енергетика и нейното развитие, от Коалиция ЗАЕДНО имаме отново решения. Като например разработване на нов стратегически план за развитието на българската енергетика с основни акценти: енергийна ефективност, ядрена енергетика, възобновяеми енергийни източници, водородни технологии и внедряване на иновативни решения, съпроводени с промени в нормативната база и регламентиране на механизми за контрол. Нов стил на открито и професионално управление на отрасъла в интерес на потребителя и обществото. Създаване на механизъм за защита на енергийно уязвимите домакинства, изложени на риск при кризи от различен характер. Разработване и изпълнение на национална програма за стимулиране на изграждането на индивидуални ВЕИ за домакинства и предприятия. Категорично полагане на максимални усилия за още едно удължаване на живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй". Заедно с това незабавно започване подготовка за изграждане на 7-и и 8-и блок на атомната централа. Използване на най[1]иновативните, интегрирани и оперативно съвместими решения на ядрената енергетика, които могат да се приложат за изграждане на 7-и и 8-и блок. Провеждане на одити на държавните структуроопределящи енергийни дружества, разработване на нови управленски програми, включително закриване на неефективно работещи и паразитни звена, оптимизиране на електрически мрежи и изваждане на мрежовите оператори от БЕХ. Разработване на нов устав на БЕХ и нови правила за работа на Фонда „Сигурност на електроенергийната система". Разработване на комплексни програми за превръщане на въглищните региони в работещи индустриални зони със съвременни технологии, нисковъглеродни производства и привличане на инвеститори във високотехнологични производства с висока принадена стойност и висок експортен потенциал. Създаване на условия и постигане на договорености от страна на държавата за трансформиране на съществуващите въглищни ТЕЦ към дейности, свързани с прилагането на алтернативно гориво и внедряване на заместващи паро-газови модули. Успоредно с това разкриване на нови работни места и преквалификация на заетите чрез използване на европейския инструментариум, предвиден в „Модернизационния фонд", „Фонда за възстановяване и устойчивост", Фонда „Just transition. Фонда за модернизация е отлично решение за стимулиране на инвестициите в модернизация на въглищните централи. Това не е инхаус помощ, а пари срещу постигната ефективност.
Предприемане на решителни действия за развитие на кръговата икономика, енергийно ефективните сгради и транспорта с ниски емисии. Планиране на инвестиции, насочени в трансформация от линейния тип икономика в кръгов модел на управление и функциониране на отраслите, оказващи сериозни щети върху околната среда, биоразнообразието и климата. Опазването на биологичното разнообразие и екосистемите в България е една от основните ни цели, като стремежът ни е да се подобри състоянието на всички застрашени екосистеми и животински и растителни видове.

 

https://www.facebook.com/liliya.nedeva.37

https://www.facebook.com/koaliciazaedno

Коалиция „Заедно“ е с бюлетина 8.
Купуването и продаването на гласове са престъпления.

Main Menu