“Бях информиран от жители на община Лъки за опасност от частична реорганизация в дейността на филиала за спешна медицинска помощ в гр.Лъки и преминаването му само на дневен режим, а нощните дежурства да се покриват от филиала в Асеновград. Което ще увеличи с около 40 минути времето за пристигане на спешен медицински екип.
Отправих запитване до директора на Център за спешна медицинска помощ - Пловдив, за да получа допълнителна информация. Опасенията на хората се потвърждават от отговора, който получих”, заяви на среща с граждани народният представител от “Възраждане” Димитър Гюрев.
Оказва се, че проблем действително има. И той е свързан с недостига на медицински персонал. Според отговора от месец юли тази година във филиала работят един лекар и двама фелдшери, а за нормалното му функциониране са нужни шестима. Изпраща се екип от филиала в Асеновград, където също има недостиг на персонал, който да попълва липсите. Освен това от началото на 2025 г. единияt от фелдшерите напуска работното си място. Което допълнително ще утежни ситуацията. Тази информация е изключително притеснителна, имайки предвид задълбочаващата се демографска криза, която е обхванала община Лъки и темповете на обезлюдяване там. Евентуалната липса на спешна медицинска помощ би принудила още хора да напуснат родното си място.
“Въпреки уверенията в отговора до мен, че няма да се допусне местното население да остане без спешна медицинска грижа, считам че са необходими спешни мерки веднага. Във връзка с това планувам среща на място с директора на Центъра за спешна медицинска помощ - Пловдив и с Министъра на здравеопазването, за да се потърси спешно решение в зародиш на този проблем, преди той да е ескалирал и да се стигне действително до това жителите на Лъки да останат без спешна медицинска помощ. Ще помислим и за предложение в бюджета за 2025г. за увеличаване възнагражденията на работещите в Спешна медицинска помощ, защото всяка липса на персонал там е потенциална заплаха за загуба на човешки животи”, коментира още Гюрев.