С историческо мнозинство приеха най-големия бюджет на Община Марица - над 81 милиона лева

С историческо мнозинство приеха най-големия бюджет на Община Марица - над 81 милиона лева

 

С 28 гласа „за“ и само един „против“ общинските съветници се обединиха в името на по-доброто бъдеще на общината, за повече средства за инфраструктура, социални дейности и подкрепа за културни и спортни събития.

„Бюджет 2025 е първият в историята на общината, гласуван с толкова голямо мнозинство. Благодаря на общинските съветници за оказаното доверие“, заяви кметът на Община Марица Димитър Иванов. Той благодари от името на жителите и администрацията за почти пълното мнозинство при приемането на финансовата рамка на общината за тази година.

Димитър Иванов сподели, че бюджетът е справедлив, устойчив, балансиран, съобразен с приходите и разходите и допълни, че е жалко държавата непрекъснато да вменява нови задължения на кметовете, а в същото време да ги оставя сами да се оправят с набирането на средства за реализацията им.
„600 милиона лева внасят в държавния бюджет компаниите, които оперират на територията на Община Марица. Капиталовата субсидия от страна на държавата е 1 750 000 и тази цифра не се е променила с години, на фона на инфлацията. Ако 3% от средствата, които бизнесът внася в държавата се връщаха към общината, нямаше да има и една неасфалтирана улица в нашите населени места. Още от първия си мандат, през 2011 година съм поставил темата за финансовата децентрализация, която много от партиите използват като лозунг в предизборните си кампании, но както виждате, развитие по този въпрос няма“, допълни Иванов.

В подкрепа на рамката на бюджета се изказаха съветници от различни политически групи, представени в местния парламент, като обединителното в думите им бе, че държавата е длъжник на Община Марица, която като най-бързо развиваща се и с най-голям индустриален парк заслужава да не разчита предимно на собствените си приходи за развитие на населените места.

Общинският съветник Ваня Петкова подчерта, че това е балансиран бюджет. „В него са отразени исканията на кметовете, повишаването на средствата за някои социални дейности, за училищата и детските градини, както и за читалищата. Това е от изключителна важност за развитието на селата и за добруването на техните жители“, заяви тя от името на групата на общинските съветници от БСП.

Според дългогодишния общински съветник проф. Росен Димов субсидията от държавата е по-малка от финансовия бонус, който дава общината на държавата. „Община Марица, за да се развива и да се подобри инфраструктурата, разчита предимно на местните данъци и на местните приходи. Необходимо е този въпрос да не се игнорира повече“. Проф. Димов предложи да се състави комисия, която да започне разговори с институциите за промяна в законодателството, което да позволи част от данъците на бизнеса да се връща в общините, на чиито терени те се намират.

През 2025 година Община Марица ще разполага с бюджет в размер на 81 570 439 лева. За реализиране на амбициозна програма за подобряване на инфраструктурата Община Марица ще разполага със сумата за капиталови разходи в размер на 25 258 860 лв., като от тях само 1 719 600 лв. са целева субсидия от републиканския бюджет. В нея са включени не само проектиране, изграждане и реконструкция на водопроводи и канализация и ремонт на улици, но и средства за дейности по проектиране на нови и ремонт на работещи детски градини, на читалища, на нови спортни пространства в училищата.

Дофинансирането на читалищата на територията на общината, което ще е с местни приходи, е в размер на 23 500 лева, а сумата за подпомагане дейността на спортните клубове – 174 000 лв. Приходите за делегирани от държавата дейности са в размер на 33 405 280 лв., а от местни приходи – 40 133 666 лв.

Image