07 Май 2023 19:13
Ботев отново загуби на ''Колежа'', Лудогорец надви ''жълто-черните'' (ВИДЕО и СНИМКИ) Снимки: Plovdivskinovini.bg

Отборът на Ботев (Пловдив) допусна домакинска загуба от Лудогорец в двубой от 30-ия кръг на efbet Лига. Срещата между двата тима на стадион ''Христо Ботев'' завърши при резултат 2:0 в полза на разградчани.

Така ''канарчетата'' отново загубиха на ''Колежа'', след като бяха победени и от Левски на 29 април с 0:1. Пловдивчани остават на 10-ото място с актив от 32 точки, докато Лудогорец е първи със 74 пункта.

Феновете на Ботев Пловдив запалиха димки още в началото на срещата, което принуди главният съдия Георги Гинчев да прекъсне мача за кратко. Първият шанс дойде след четвърт час игра - Игор Тиаго се размина с центриране от фал на Кирил Десподов в малкия пеналт. В ответната атака Мертенс стреля, но се получи благоприятен рикошет за Падт и опитният вратар улови.

Спас Делев бе намерен от свой съотборник в наказателното поле на Ботев в 18-ата минута, след което върна топката за Пипа, който шутира от границата на наказателното поле, но покрай вратата, пазена от Хидайет Ханкич. След късо изпълнено статично положение от страна на Кирил Десподов, Спас Делев проби през центъра и шутира, но над напречната греда в 22-рата минута.

В 27-ата минута Лудогорец откри. Десподов проби отдясно и центрира, но топката бе прекалено висока за Тиаго. Зад него обаче дебнеше Кайо Видал, който с едно докосване матира Ханкич, насочвайки топката в долния ляв ъгъл на стража.

Николай Минков се оказа на стрелкова позиция в 29-ата минута и шутира от границата на наказателното поле, но ударът му прелетя над напречната греда.

Клод Гонзалвеш центрира от далечно разстояние към втората греда, където Игор Тиаго се справи във въздуха със Самюел Супрайен и прати топката с глава за втори път във вратата, пазена от Хидайет Ханкич в 44-ата минута.

Лудогорец започна по-активното през второто полувреме. В 47-ата минута Кайо Видал изведе Кирил Десподов зад гърба на отбраната. Капитанът на Лудогорец премина и през Ханкич и шутира от малък ъгъл към опразнената врата, но не успя да реализира. В ответната атака Красиан Колев проби през средата и шутира от границата на наказателното поле, но топката премина покрай десния страничен стълб на вратата, пазена от Серджио Падт в 48-ата минута. В 50-ата минута двубоят отново бе прекъснат заради запалените факли и димки от феновете на Ботев Пловдив на старта на второто полувреме. След 8-минутно прекъсване играта бе подновена.

След прекъсването заради димки от бултрасите Ботев създаде най-чистия си шанс. Антонио Перера засече с левия си крак центриране от корнер на Красиан Колев, но гредата помогна на Падт да запази вратата си. Минута по-късно Ботев създаде още една възможност. Акере излезе сам срещу Падт, но нидерландецът бързо скъси дистанцията и не позволи на играча на Ботев да вкара.

В 68-ата минута Фон Витри шутира в аут, а секунди по-късно Игор Тиаго не се възползва от подарък след грешка на Роберто Пунчец.

В 70-ата минута пловдивчани имаха претенции за дузпа, подминати от Георги Гинчев. Те първо поискаха нарушение на Якуб Пиотровски срещу Николай Минков в наказателното поле, а след това и игра с ръка на халфа. При първата ситуация полузащитникът игра с топката, а при втората ръката му бе прилепена до тялото.

Траоре навлезе с дрибъл в наказателното поле на гостите в 75-ата минута и след това шутира, но топката се отби в крака на Клод Гонзалвеш. Игор Тиаго имаше възможност да увеличи преднината за Лудогорец в 78-ата минута, когато Кайо Видал подаде в наказателното поле, а Нонато пропусна и остави за нападателя, който не успя да намери очертанията на врата от малкия пенал. Във втората минута на добавеното време Матиас Тисера тръгна на самостоятелен рейд, който завърши с удар. Нападателят на Лудогорец шутира от точката за изпълнение на дузпа, но не успя да намери очертанията на вратата.

Ботев Пловдив: 13. Хидайет Ханкич - 4. Виктор Генев (К), 5. Красиан Колев, 6. Дилан Мертенс, 11. Антоан Бароан, 15. Джеймс Ето’о, 16. Самюел Акере, 17. Николай Минков, 18. Самюел Супрайен, 20. Антонио Перейра, 44. Роберто Пунчец

Резерви: 1. Георги Аргилашки, 2. Рой Херман, 3. Па Конате, 9. Мартин Секулич, 19. Абдулайе Траоре, 24. Джаспър ван Хертъм, 25. Станислав Работов, 26. Амаду Думбуя, 34. Добромир Павлов

Треньор: Бруно Балтазар

Лудогорец: 1. Серджио Падт - 2. Пипа, 6. Якуб Пьотровски, 8. Клод Гонзалвеш, 9. Игор Тиаго, 11. Кирил Десподов (К), 16. Аслак Фон Витри, 22. Франко Русо, 24. Оливие Вердон, 77. Кайо Видал, 90. Спас Делев

Резерви: 12. Симон Слуга, 5. Георги Терзиев, 7. Раи Насименто, 10. Матиас Тисера, 20. Густаво Нонато, 23. Мануел Шоу, 30. Педро Енрике, 32. Игор Пластун, 88. Тодор Неделев

Треньор: Ивайло Петев