България U21 завърши квалификациите с успех над Израел

Младежият национален отбор по футбол победи Израел с 1:0 в последния си мач от квалификациите за Евро 2025 г. Мачът се игра на неутрален терен в Унгария заради военната обстановка в Близкия Изток. Единственото попадение бе дело на Никола Илиев в началото на второто полувреме.

Александър Димитров направи 2 промени в състава в сравнение с мача с Германия (1:2). На вратата вместо Дамян Христов застана Пламен Андреев. А Роберто Райчев застана отдясно на нападението заради наказанието на Марин Петков.

В рамките на първите 45 минути липсваха по-сериозни положения пред двете врати. На терена преобладаваше битката и тактическото надлъгване между националните селекции.
След почивката на "лъвовете" бяха нужни само няколко секунди, за да поведат в резултата. Роберто Райчев пресече пас на противников защитник и изведе сам срещу вратаря Никола Илиев, който с левия крак не сгреши. За него това е четвърто попадение в квалификациите. Той и Георги Николов са голмайсторите на националния отбор в 10-е мача.

До последния съдийски сигнал Израел на няколко пъти се доближи до попадението, но ключови намеси на Пламен Андреев съхраниха аванса.

Още миналия месец младежите загубиха шансовете си за класиране на шампионата на Стария континент. Но победата в Унгария гарантира третото място в група "D" с актив от 15 точки. На първите 2 места са съответно Германия и Полша. Израел финишира последен, а под България останаха също така Косово и Естония.

Състав на България: 1. Пламен Андреев, 4. Мартин Георгиев, 5. Велко Йеленкович, 18. Атанас Чернев, 16. Димитър Папазов, 20. Кристиян Стоянов (90' - 15. Мартин Атанасов), 6. Емил Ценов, 8. Станислав Шопов (79' - 3. Емануел Мирчев), 7. Роберто Райчев (66' - 17. Мартин Сораков), 13. Борислав Рупанов (66' - 9. Борислав Станков), 10. Никола Илиев

Селекционер: Александър Димитров