Георги Игнатов от съдийската комисия: И ние сме хора, искаме да уеднаквим критерия

Георги Игнатов от съдийската комисия: И ние сме хора, искаме да уеднаквим критерия

Членът на Съдийската комисия към БФС Георги Игнатов потвърди намеренията за уеднаквяване на критерия на отсъжданията по време на мачовете.

В предаването „Домът на футбола“ по DIEMA SPORT той направи експертен анализ на най-дискусионните ситуации в българския футбол, свързани с част от мачовете от 1/8-финалите за Купата на България, които обаче бяха без системата ВАР.

Георги Игнатов се спря на Черно море – Славия (1:0), Левски – Дунав Русе (1:0) и Спартак Вн – ЦСКА-София (2:3), както и на двубои от efbet Лига.

„По-спокойни сме, тъй като предвидените срещи от редовния сезон приключиха и очакваме с нетърпение утрешната последна среща, за да могат след това съдиите да си починат и да се подготвят за новия полусезон“, сподели Игнатов.

Относно ситуацията на мача Спартак Варна – ЦСКА-София преди гола на Зюмюр Бютучи, Георги Игнатов сподели, че ситуацията е била много внимателно разгледана в комисията: „Силата на една комисия е, когато тя е единодушна. На първо четене имаше различни мнения, но когато се хвана точният фрейм, всички се убедихме, че ситуацията е отсъдена коректно.“

Георги Игнатов посочи и ситуация, при която е имало грешка не само на главния съдия, но и на ВАР екипа. Моментът е от битката между Ботев Пд и Славия от първенството.

„Това е нашата роля. Искаме да уеднаквим критерия, искаме всички грешки да бъдат отсъждани по един и същи начин. Тук се установи една грешка, че той не направи стоп кадър на ситуацията и поради тази причина беше допусната двойна грешка.

„Добавеното време се формира на база на загубеното време на полувреме. При всяка смяна съдиите са инструктирани да удължават с по 30 секунди, при влизане на лекар на терена се дава 1 минута. Ако има тежък инцидент, това се начислява към добавеното време на съответното полувреме. При празнуване на гол също се губи време, има ситуации при контузен състезател, но без навлизане на медицински екип, в този случай съдията по свое усмотрение удължава времето. Съдийските наблюдатели имат тази роля, и когато установят, че главният съдия не е разчел правилното време, имат възможност да намалят оценката му. В определени ситуации може да се появят разминавания“, добави още членът на съдийската комисия.

„Преди да бъде въведена ВАР в Европа и България бяха въведени допълнителни съдии до двете врати. Тогава можеше да се говори за недобро взаимодействие между главния и допълнителните съдии. С ВАР това коренно се промени, имаме ВАР протокол, с който нашите съдии са добре запознати. Нашите инструкции са категорични, трябва да възтържествува истината на терена. Допускат се грешки, но категорично мисля, че имаме добър колектив сред водещите съдии“, каза още той.

Георги Игнатов засегна и темата за декларациите от клубовете.

„Във Втора лига има две жалби, в Първа лига, мисля, че са четири или пет жалби от началото на полусезона. Някои от отборите, описвайки ситуациите, в които са ощетени, в края на жалбата, натъртват, че даден съдия не искат да ръководи техни срещи. И ние сме хора в тази комисия, всички сме били съдии. Разбира се, че когато един съдия е имал проблемен мач няма как да го сложим на 2-3 или 5 срещи, докато се потуши напрежението. Ние си поставихме цел, че няма как да уважаваме това. И ние сме хора, такива действия ние не допускаме в този състав на комисията“, добави Игнатов.

Image