Победа за България и традициите ни в световната акробатика

Победа за България и традициите ни в световната акробатика

Николина Христова е новият президент на Техническия комитет по акробатика и член на Изпълнителния комитет на Международната федерация по гимнастика International Gymnastics Federation - FIG. На последния конгрес на ФИГ в Доха (Катар) тя спечели категорично, получавайки в своя подкрепа 109 от общо 157 гласа.

“Приемам успеха най-вече като успех за България. След това е мой личен. На първо място е на България и българската акробатика, защото в годините сме работили много усилено – и на национално, и на международно ниво. Имаме огромни традиции. България е от страните учредителки на Международната федерация по акробатика, а дългогодишен председател беше Стоил Сотиров. След като Международната федерация по акробатика се присъединява към Международната федерация по гимнастика, българи също заемат сериозни позиции – в международната и в европейската федерация. Добри Костин е бил член на Комитета по акробатика към ФИГ. Евгени Колев е бил вицепрезидент на Европейската федерация по акробатика. Стефан Панев е бил председател на Съдийската комисия. След него отново Евгени Колев – застъпва на позицията и пак представя България на най-високо ниво. Драгомир Драганов беше член на Техническата комисия към Европейската федерация. Сега Николай Иванов е представител на България в тази комисия.

Отделно навсякъде по света има толкова много възпитаници на българската акробатика, които работят като треньори и ръководители. Важно е да кажа, че единствената в света петкратна световна шампионка е българка – Боянка Ангелова. Първите световни шампионки при женските двойки отново са българки – Стефка Спасова и Калинка Лечева. Първите младежки олимпийски шампиони са също българи – Мариела Костадинова и Панайот Димитров. Традициите ни са огромни – не само в ръководни позиции на международно ниво, но и на състезателната арена. Именно затова настоящият успех е на първо място на България”, заяви Николина Христова.

“Моята най-голяма мечта е да видя акробатиката включена в програмата на Олимпийските игри. Това всъщност е мечта на цялата международно акробатично семейство. Ясно си давам сметка, че това е много трудно осъществимо. За да постигнем тази голяма цел, на първо място трябва да развием акробатиката по света. Цялото ми внимание в предстоящия цикъл ще е насочено към популяризирането по целия свят, за да увеличим броя на държавите, развиващи акробатика. Африка е един от континентите с огромен потенциал, това е в културата им. Те развиват акробатика, но с цел да си изкарват прехраната. Преди две години бях поканена от Африканската федерация в Етиопия, за да работим за развитието на акробатиката в Африка и бях впечатлена от уменията, които притежават състезателите в Етиопия“, добави тя.

Огромното доверие към нея обяснява с работата й за световната акробатика през изминалите 12 години. “Смятам, че хората гласуваха за мен, защото ме оценяват като професионалист. Това е голямата отговорност – трябва да работим наистина много професионално, за да запазим това доверие. Но всичко това е постигнато с много работа. В продължение на три цикъла аз съм била член на Техническата комисия. 12-те години, в които съм работила в тези структури, може би са показали на хората какво мога. Изградили са и доверието, и вярата в професионализма в името на нашия спорт“, каза още тя.

“Огромни благодарности на Йордан Йовчев, Красимир Дунев, Илиана Раева, Стоян Димитров, на всички български гимнастически федерации, които ми оказаха огромна подкрепа, на Българската федерация по спортна акробатика – че ми издигнаха кандидатурата и ме подкрепяха през цялото време“, завърши Николина Христова.

В световната акробатика България има водеща роля още при учредяването на Международната федерация по спортна акробатика на 23.10.1973 г. в Москва. Тогава българските представители заемат ключови позиции в ръководството на спорта. Сега Николина Христова е поредният лидер, който с труд и амбиция за утвърждаването на акробатиката в света, спечели доверието на представителите на националните федерации, членове на Техническия комитет по акробатика към Международната федерация по гимнастика.

Този нов успех се оценява високо от доайените на българската акробатика с име и авторитет в международните структури на спорта.

***

СТОИЛ СОТИРОВ

доктор на историческите науки

Национален състезател по спортна акробатика, майстор на спорта.

Треньор на националния отбор по спортна гимнастика - жени в периода 1960 г. – 1964 г.

Един от учредителите на Международната федерация по спортна акробатика и неин президент от 1973 г. до вливането ѝ в Международната федерация по гимнастика като Технически комитет по акробатика, учреден през 1998 г.

Член на Изпълнителния комитет на Международната федерация по гимнастика с мандат от 2 години.

Почетен член на Международната федерация по гимнастика.

От 1993 г., два мандата вицепрезидент и член на Изпълнителния комитет на Международната асоциация на Световните игри.

„Президентският пост на Николина Христова и влизането ѝ в Изпълнителния комитет на Международната федерация по гимнастика е поредното голямо признание за приноса на България към развитието на акробатиката в световен мащаб. Има приемственост в позициите, която в генерален план утвърждава името ни в управленските нива на спорта. Несъмнено, за избора на Николина Христова е повлиял изграденият вече национален авторитет и, разбира се, нейните лични лидерски качества и пълното ѝ отдаване на целите на акробатиката. Нейният авторитет като ръководител на Техническия комитет ще нараства и заедно с него ще нараства в световен план авторитетът на българската акробатика.

За този пост се изискват сериозна подготовка и качества. Изключително важно е да се изслушват и обединяват мненията на членовете на Техническия комитет по наболелите проблеми и да се вземат общи решения. Прецизно конструираната стратегия винаги дава високи резултати като важно условие за изработването и изпълнението ѝ е компетентността на лидера във всички нива от дейността на Комитета, неговата комуникативност, управленският и политическият му опит. Обхватът на дейност в една международна спортна структура е огромен. Тя защитава глобалните интереси на световната акробатика, интересите на национални формации с различни нива на развитие, като трябва да се обърне специално внимание и на развитието на континенталните федерации.

От създаването на Техническия комитет по акробатика към Международната федерация по гимнастика цел №1 е включването на спорта ни в Олимпийската програма. Сега има шанс това да се осъществи благодарение на енергията и активността на Николина Христова и обединените действия на всички членове на световната акробатична общност.

Пожелавам на Николина Христова успешна работа на този най-висок пост за разширяване на географията на акробатиката в света. Желая здраве на нея и на нейното семейство.“

***

ЕВГЕНИ КОЛЕВ

Национален състезател по спортна акробатика. Майстор на спорта и заслужил треньор.

Старши треньор на националния отбор по спортна акробатика 1974 - 1982 г.

Генерален секретар на Българска федерация по спортна акробатика 1982 – 2008 г.

Вицепрезидент на Европейската федерация по спортна акробатика 1993 – 1999 г.

“Щастлив съм, че отново български представител оглави световната организация на акробатиката и по силата на този пост влезе в Изпълнителния комитет на Международната федерация по гимнастика! Това има висока стойност за всички нас, защото на големите шампионати се променя нивото на българското присъствие.

Общността ни очаква от президента на Техническия комитет по акробатика силно, компетентно и справедливо управление и вземане на точни решения на спортно-техническо ниво. Лично аз очаквам активността на Николина Христова за разрастване на географията на спортната акробатика в световен мащаб. Сигурен съм, че тя ще намери верния тон за диалог с националните федерации, ще се вслушва в мнението на състезатели, треньори, съдии и спортни специалисти, за да се намира точното решение на възникнали проблеми.

Обединяването на интересите и позициите на всички членове на световната организация изисква специални усилия и упорита работа, като задача №1 е включването на акробатиката в Олимпийската програма. Нашият красив и атрактивен спорт заслужава такова признание!

Желая на Николина Христова да бъде мъдър и силен обединител на световната акробатична общност..“

***

ДРАГОМИР ДРАГАНОВ

Национален състезател по спортна акробатика във вида Мъжка двойка.

Вицешампион на световните първенства в Москва през 1974 г. и в Саарбрюкен през 1976 г.

Заслужил майстор на спорта, заслужил треньор, международен съдия.

Дългогодишен член на Управителния съвет на Българска федерация по спортна акробатика и селекционер на националните отбори.

Член на техническия комитет по акробатика към Европейския съюз по гимнастика 2006 – 2010 г.

“Оценявам избирането на Николина Христова за президент на Техническия комитет по акробатика и член на Изпълнителния комитет на Международната федерация по гимнастика, като изключително признание за българската акробатика и сериозен престиж в международен план. Като вицепрезидент на Техническия комитет през изминалите два мандата тя показа своите качества на ръководител и активно работеше за развитието на акробатиката в световен мащаб. Новият пост на Николина Христова има историческа основа, създадена във времето от международната дейност на големи личности в спортната ни биография като Стоил Сотиров и Евгени Колев, покойните Тодор Кукуванов, Добри Костин и Стефан Панев и изявени български спортни специалисти като Матей Тодоров.

Предизвикателството е голямо, защото успешната работа на президента на Техническия комитет зависи от неговите лични качества като принципност, постоянство в действията, аналитичност, комуникативност на всички нива и с различни групи. Ръководната работа изисква дълбоки теоретични познания и реални практики за развитие на различните дейности и нива в организацията, умения за работа в екип, диалогичност и уважение към различното мнение. Работата в международна среда, в сравнение с работата в национална среда, е изключително отговорна, мащабна и по различен начин трудна.

Голямата мечта на поколения акробати е спортът ни да бъде включен в Олимпийската програма. Ние, като общност, извървяхме дългия път на развитие и разрастване. Големите шампионати на акробатиката се отличават със своето изключително високо ниво на организация. Вече изпълняваме всички условия за приемане в Олимпийското семейство.

Пожелавам на Николина Христова тя да бъде обединяващият лидер, който с воля, принципност и постоянство направлява общите усилия на всички членове на световната акробатична общност да отвоюваме правото си на Олимпийски спорт!“

Image