Карлос Насар бе гост в студиото на Дарик, където пред водещия Ники Кънчев говори за своя път към успеха, смъртта на своя откривател Илиян Илиев, амбициите и мечтите му в горната категория до 97 кг, наградата „Спортист на годината“ и промените във федерацията по вдигане на тежести, която Стефан Ботев оглави.
През 2024 година Насар стана европейски, олимпийски и световен шампион, а часове преди появата си в студиото на Дарик получи и наградата "Спортен Икар". Самият щангист определя 2024 г. за най-силната и най-запомнящата се година за него. Роденият в Червен бряг суперталант разкри, че има нов кондиционен треньор – Милко Георгиев. Насар каза, че дори и да не спечели наградата „Спортист на годината“, няма да е нещо особено, защото той и екипът му имат други цели. По думите на Насар тази награда е за всеки спортист, прославил и обичащ България.
„Изпращам една много успешна година, това е най-силната в живота ми, запаметяваща е за мен и българския народ. Показахме на света кои сме българите – и в борбата, и в художествената гимнастика, и във волейбола. В доста спортове показахме, че сме достойни за уважение. Това е огромен повод за гордост“.
„Почиват, държат рейтинга им. Аз като съм навсякъде, те могат ли да избягат някъде?“, заяви Насар за някои от конкурентите си, особено в страни като Северна Корея и Китай.
„Аз съм човек, който не се страхува да мечтае и затова смятам, че успях“, продължи той.
„Рестарт е, все едно започваме отначало. Буквално почваме отначало. Нова категория, нови рекорди, почивката е в кавички. Ще правим кондиционни, а не обичайни тренировки. Новият треньор Милко Георгиев се занимава от 20 години с тренировки, за мен е истински учен. Той може и не само се интересува, а и може. С него видях доста добри резултати за кратко време. С болното ми рамо станах олимпийски и световен шампион. Счупих рекорди, няма влошаване… отделно, че няма и други контузии по това време“, каза Насар по повод новата категория и контузията в лявото си рамо.
„Ако не му обръщаш внимание, може да стане голяма болка. Започваш да не можеш да контролираш ръката, рамото… губиш контрол с цялото тяло“.
„Според мен, за да се напълни тази категория, трябва да стана поне 102 кг, сега съм 95 кг, но няма нищо общо със състезателен период, но няма нищо общо с тренировъчния процес. Работата ще бъде трудна. Все едно влизаш в чуждо тяло – все едно да закачиш 10 кг отгоре на някого“.
„Очакват ме“, каза Насар за горната категория.
„Готови сме за сериозни съперници“, каза Насар, разкривайки, че е бил поканен на турнир в Русия, но надпреварата не се е състояла.
„Нямам спортен психолог, но не съм усещал и нужда досега“, каза Насар.
„За мен любовта на хората е най-ценната, това нещо няма как да се опише и оцени“, продължава щангистът.
„Много тежък момент за мен, за близките му, за семейството му. Беше се запътил към мен към Белмекен в една тежка зима. По пътя, който криволичи, не се е виждало къде е асфалт и земен път. Беше се насочил към земния път, обади ми се, че е закъсал. Аз намерих колата, но той с непримирим характер беше тръгнал пеша. За жалост на всички нас, не обичам да казвам, че си е отишъл… Има една хубава българска поговорка „Умра, за да живее“. Остави спомен на целия български народ. На всеки, който го познава, също остави спомен“, разказа Насар за смъртта на своя треньор и откривател Илиян Илиев.
„Може да не съм аз Спортист на годината, но въпреки всичко аз мисля, че тази година я спечелиха всички, които прославиха страната и я обичат. Не желая толкова много тази награда. Ние си имаме цели. Тези думи съм ги казал впоследствие. Бяха ме попитали дали съм обиден“, заяви Насар за наградата „Спортист на годината“, където е смятан за фаворит.
Насар каза и на кой отбор повече симпатизират елитните щангисти – Левски или ЦСКА: „Аз бих казал, че не се интересуват толкова от футбол. Моята аудитория повечето са от ЦСКА. Има хора от Левски, с които комуникираме, разбира се, не сме крайни“.
„Всичко има значение. Това е моментът, в който най-много се колебаеш. Осъзнаваш все повече колко се колебаеш. Това е Олимпиада, един път на 4 години. Аз нямам право на грешка с моите мечти – да стана 2-3-4 пъти олимпийски шампион“.
„Няма много какво да се каже. Иска ми се да има светлина в тунела. Друго няма какво да кажа. Видяхме се, честити ми за титлата“, каза Насар за новоизбрания президент на федерацията по вдигане на тежести Стефан Ботев.