Американската армия извърши удари по ирански цели, след като президентът Доналд Тръмп обвини Иран в „глупаво нарушение“ на примирието след нападение срещу товарен кораб в Ормузкия проток.
Централното командване на САЩ (Centcom) съобщи, че в петък е поразило складове за ракети и безпилотни летателни апарати (дронове), както и крайбрежни радарни позиции, информира Би Би Си (BBC). Оттам уточниха, че ударите са в отговор на нападение с дрон срещу товарен кораб в четвъртък – инцидент, който спря планираната евакуация на хиляди моряци, блокирани в региона.
Техеран заяви, че товарният кораб е бил нападнат, тъй като е използвал неоторизиран маршрут за преминаване през жизненоважния воден път в Персийския залив. Централното командване на САЩ описа ударите като „мощен отговор“ на атаката с дрон от предния ден. „Непровокираната агресия срещу търговското корабоплаване от страна на иранските сили ясно наруши прекратяването на огъня“, се казва в изявлението.
„Освен това опасното поведение на Иран застраши свободата на корабоплаването в момент, когато търговският поток през този жизненоважен международен търговски коридор се засилва“, казват още от централното командване на САЩ.
От Centcom добавиха, че американската армия ще „продължи да осигурява координация и подкрепа за безопасното преминаване на търговски съдове, транзитиращи през протока“.
Ислямската революционна гвардия на Иран (IRGC) обаче обвини „нарушаващия договорите режим в САЩ“. В изявление тя посочи, че САЩ са нанесли въздушен удар по иранското крайбрежие „под различни предлози за кораб, нарушил неоторизиран маршрут в Ормузкия проток“.
IRGC заяви, че нейният флот е отвърнал на удара, като е атакувал военни позиции на САЩ в региона, без да предоставя повече подробности. Би Би Си се свърза с Пентагона за коментар.
„Ако агресията се повтори, нашият отговор ще бъде още по-мащабен“, добавиха от Ислямската революционна гвардия.
Техеран на практика затвори протока, след като в края на февруари започнаха американски и израелски атаки срещу Иран. Блокирането на критичния воден път за доставки на петрол и газ предизвика скок на глобалните цени на петрола и спря доставките на други жизненоважни стоки като торове.На 17 юни САЩ и Иран се споразумяха да прекратят враждебните действия съгласно меморандум за разбирателство от 14 точки, който също така призоваваше Иран да положи „максимални усилия за безопасното преминаване на търговски кораби без такси в рамките на 60 дни“.
В публикация в платформата X след ответните удари на САЩ, вицепрезидентът Джей Ди Ванс заяви, че ако Иран „има разногласия относно прилагането на меморандума, те могат да вдигнат телефона“. Но на насилието ще се отговори с насилие“, добави той.
Ебрахим Азизи, ръководител на комисията по национална сигурност в иранския парламент, обаче заяви в социалните мрежи, че САЩ „за пореден път са нападнали Иран по средата на преговорите“. В публикацията си той продължи: „Това безотговорно нарушение на прекратяването на огъня, както винаги, ще доведе до отстъпление и съжаление от тяхна страна. Играта на обвинения вече не работи“.
През последните дни Тръмп и други американски служители настояваха, че преговорите с Иран напредват добре, заявявайки, че Иран се е отказал от всякакви намерения за таксуване на корабите, преминаващи през Ормузкия проток.
В публикация в Truth Social в сряда Тръмп заяви, че Иран е информирал САЩ, че няма да се търсят или получават „никакви такси, никакви застрахователни разходи и никакви други такси от какъвто и да е вид“. „Ако това е невярна информация, преговорите ще приключат незабавно“, добави той.