УМБАЛ „Свети Георги“ организира дни за безплатни консултации при заболявания на щитовидната жлеза

УМБАЛ „Свети Георги“ организира дни за безплатни консултации при заболявания на щитовидната жлеза

Безплатни прегледи на щитовидната жлеза ще проведе Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив на 27 и 28 май 2026 г. Инициативата е част от кампанията на лечебното заведение „Здраве за всички“, насочена към осигуряване на достъпна специализирана медицинска помощ, профилактика и навременно лечение.
Щитовидната жлеза има важна роля за регулирането на метаболизма чрез хормоните, които произвежда. Сред най-честите заболявания са хипотиреоидизмът, хипертиреоидизмът, тиреоидитът на Хашимото, гушата и възлите на щитовидната жлеза.

Специалистите посочват, че нарушенията във функцията на щитовидната жлеза могат да бъдат свързани с генетична предиспозиция, автоимунни заболявания, прием на определени медикаменти, както и с фактори като стрес и начин на хранене. По-често засегнати са жените.

От безплатните прегледи могат да се възползват пациенти с вече установено заболяване, както и хора с оплаквания, насочващи към нарушения във функцията на щитовидната жлеза. При необходимост специалистите ще препоръчат допълнителни изследвания или последващо лечение.

Консултациите ще се извършват на територията на Клиника по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Свети Георги“ на бул. „Васил Априлов“ 15А с предварително записване на телефон: 032 602 395 (всеки делничен ден между 09.00 ч. и 12.00 ч. )

Image