Крум Зарков: ДПС и ГЕРБ обезсмислиха преференцилния вот

15 Фев 2019 13:11

„На последните 2 парламентарни избора повече от 1 млн. души, всеки от тях, са решили да гласуват с преференция. С това гласуване, в настоящия парламент да има няколко десетки депутати, избрани с преференция. Ако правилата, гласувани вчера, важаха през 2017 г., преференциално избраните депутати в този парламент щяха да са нула“. Това каза зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков пред Нова тв.
Той уточни, че за европейски избори пренареждането на листата става невъзможно, защото квотата е твърде висока - над 150 хил. души. Зарков бе категоричен, че това практически обезсмисля преференциалния вот и е направено целенасочено. „Позицията на ДПС не ме учудва, защото те имат последователна позиция срещу този тип гласуване и я защитават през годините. През ум, обаче не ми е минавало, че ГЕРБ могат да се съгласят на това нещо. Нямам обяснение, защо го направиха. Сигурно е обаче, че преференциалният вот в България до голяма степен се обезсмисли от ДПС и ГЕРБ“, коментира още социалистът.

 

Крум Зарков каза още, че проблемите на изборния процес са свързани с честността му и ниското доверие на гражданите. „Ние, вместо да се справяме с проблемите и въпросите, непрекъснато създаваме нови“, заяви народният представител. Той бе категоричен, че едно от постиженията на ИК са преференциите, а те вече са обезсмислени. „Не беше направена нито стъпка, за да бъдат подобрени изборните списъци, които от 30 години са проблем в България. Не бе прието и предложението ни за създаване на публичен регистър, който да е база за създаване на изборните списъци, за да не се взимат данните от ГРАО и НСИ“, обясни Зарков. Той уточни, че техните статистики се различават с повече от 1.5 млн. души. Народният представител каза още, че една от гаранциите за честността на вота – въвеждането на машинното гласуване е била окастрена. Той изтъкна, че БСП настоява да се изпълни законът, който казва, че машинно гласуване трябва да бъде въведено, а съставът на ЦИК – сменен. „През 2014 г., управляващите казаха, че машинното гласуване ще бъде въведено през 2019 г., сега го отлагат за 2021 г., същото е и при ЦИК. Мандатът им изтича, а Народното събрание казва, че няма смисъл комисията да се сменя“, коментира още Крум Зарков

Main Menu