Йенс Столтенберг: Ние не искаме да има нова Студена война

01 Мар 2019 14:32

 

"Ние не искаме да има нова Студена война и затова призоваваме Русия да спазва договора за ракетите". Това обяви на брифинг в Министерския съвет генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг след среща с премиера Бойко Борисов.

Столтенберг посочи още, че трябва да бъдем подготвени за свят, в който Русия може да разположи ракетите си навсякъде.

Припомняме, вчера генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг проведе работна вечеря с премиера Бойко Борисов. Двамата обсъдиха сътрудничеството в сферата на сигурността и отбраната и стабилността на Западните Балкани и региона.

 

Според Столтенберг ракетите, с които разполага Русия могат да достигнат европейските градове и да бъдат използвани във въоръжен конфликт. "Трябва да бъдем подготвени за свят и без този договор", призова той.

По думите на генералния секретар на НАТО, светът живее в един все по-непредвидим свят и е важно да бъдем по-ефективни в борбата срещу предизвикателствата.

Столтенберг похвали България и нейната съпричастност към Алианса, с което допринася към сигурността с по-различни начини мисии в Афганистан и Косово, стратегическа роля в региона на Черно море и подкрепата на ученията на НАТО в Ирак.

 

Генералният секретар на Алианса изтъкна, че разширяването на НАТО с България е допринесло за засилване на колективната ни отбрана. По думите му, високо се оценява и начинът, по който се подкрепя процесът Северна Македония да подпише протокол за присъединяване към НАТО.

"Фактът, че подписахте договор за добросъседство и сътрудничество помогна за доверието и начерта пътя на Северна Македония към НАТО. Съюзниците вече започнаха да ратифицират договора за присъединяване на македонската страна в Алианса", категоричен е Столтенберг и допълни, че това е добре за региона и за евроатлантическата сигурност.

Той заяви, че много се радва да е в България няколко дни преди националния празник на страната - 3 март.

Столтенберг благодари на България затова, че е толкова ангажиран и високо ценен съюзник в НАТО.

 

В разширената среща между двете делегации взеха участие още вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, помощник генералният секретар по планирането и политиката на отбрана Патрик Търнър и Лоренц Майер-Минеман - първи заместник-директор на кабинета на генералния секретар.

Припомняме, Столтенберг е на двудневно посещение в България по покана на българския министър-председател. Тази година Северноатлантическият алианс отбелязва своята 70-та годишнина, а България - 15 години пълноправно членство в НАТО.

Годишнините ще бъдат отбелязани с редица събития. Документален филм, публични лекции и фотографска изложба в София са само част от включените в Националния план от инициативи по този повод.

 

"Не само, че България не е Троянският кон на Русия в НАТО, но България е един от най-дисплинираните членове на НАТО", заяви премиерът Борисов на брифинг в Министерския съвет.

По думите му, България иска и търси диалог с Русия, но в същото време трябва да бъдем максимално силни, за да можем да сме с превес в разговора.

"Затова се обединихме около идеята максимално да използваме връзките си и да не влизаме в надпревара с въоръжението и с чудовищните ракети. Говорихме за Косово и Сърбия, Афганистан", заяви министър-председателят.

Премиерът е категоричен, че винаги е бил против и извън военните учения в Черно море, защото по думите му "не може военни кораби да минават по пристанищата, докато там има туристи".

 

Борисов изрази възхищението си от решението на парламента за модернизиране на армията, за нов многоцелеви самолет, за кораби, за бронирани машини, което изважда България на съвсем различно ниво в НАТО.

Министър-председателят посочи, че Столтенберг има една критика към България и тя е свързана с това, че не е включила разходите за пенсии за военнослужещите в размер на 2%.

"Сиреч нашият процент е по-голям, а отчитаме по-малко. Нашата скромност стана прословута", отчете Борисов.

Main Menu