Премахването на парите в брой застрашава милиони хора

23 Дек 2018 18:30

 

В съвременния свят парите в брой постепенно губят познатата си роля на основно разплащателно средство. Все повече хора предпочитат удобството на електронните сметки, карти, телефони и обикновено плащат безкешово за използваните продукти или услуги.

Светът постепенно се отказва от парите в брой, а предвид развитието на технологиите и политиката на централните банки, премахването на кеша изглежда неизбежно.

Но загърбването на хартиените пари крие своите опасности. Рисковете от преминаване към свят без налични пари са подчертани в нов доклад, който предупреждава, че милиони хора могат да пострадат, ако светът окончателно се откаже от кеша.

Няколко по-богати страни се отдръпват от парите в брой, докато технологични компании като Apple инвестират много с убедеността, че хората все повече ще разчитат на комбинация от кредитни карти и цифрови технологии.

В САЩ прогнозираният спад в използването на кеш събуди известна загриженост на щатско ниво - щатът Ню Джърси обмисля нови закони, за да забрани магазините, в които се плаща само с карти.

В Северна Европа само едно на всеки 5 плащания се извършва в брой, а около 20% от шведите твърдят, че никога не теглят пари в брой.

Ново проучване "Достъп до пари в брой" предупреждава, че Великобритания рискува да се превърне в безкешово общество. Това би навредило на големи социални групи: хора, които са бедни или задлъжнели, хора с увреждания, семейства от малките населени места и др. На практика всеки може да бъде изложен на риск финансите му да бъдат контролирани от някой с лоши намерения и с тях да бъде злоупотребено, посочва изследването.

"Много хора изпитват трудности да участват в нашето цифрово общество. Ако поемем сляпо към безкешова икономика, ще изоставим милиони", предупреждава докладът, в който са анкетирани 2000 души и благотворителни организации.

Кой е изложен на риск от безкешово плащане?

- Хората, живеещи в страни, където лошата интернет връзка може да спре плащанията.

- Бедни хора, които разчитат на пари в брой, за да са сигурни, че разпределят бюджета си правилно.

- Всеки в злоумишлени отношения, който може да загуби финансовата си независимост без достъп до пари в брой.

- Хората с физически или психически проблеми, които се затрудняват да използват цифрови услуги.

Почти половината от населението на Обединеното кралство, или около 25 млн. души, използва пари в брой като необходимост, но в същото време употребата на кеш може да падне само до 10% от всички плащания в рамките на 15 години.

Основният автор на доклада - Натали Сийни заключава, че безкешовото общество във Великобритания не е "невъзможно или нежелано". Но страната все още не е готова за него, тъй като много хора ще бъдат заплашени от "изолация, експлоатация, дълг и покачващи се разходи".

Проучването предупреждава и за "катастрофален фалит", при който икономиката може да бъде разрушена от кибератаки или информационните технологии.

Примери за свят без пари в брой

- Картовите компании искат всеки терминал в Обединеното кралство да приема "безконтактни" плащания до 2020 г.

- Peer-to-peer е особено популярен в Китай, където хората могат взаимно да си плащат чрез текст.

- Пръстовите отпечатъци или технологиите за разпознаване на лица се очаква да преминат от достъп до телефони или таблети до по-широка роля при извършването на плащания.

- Чипове под кожата на около 4000 души в Швеция им позволяват да извършват плащания за пътувания с влак.

Според доклада все още се извършват 13 млрд. парични плащания в Обединеното кралство през 2017 г., като се очаква, че парите ще останат вторият най-популярен начин на плащане след дебитните карти.

Общият брой на банкнотите в обращение на Острова се увеличава през последните години до 3.6 млрд., а общата им стойност е 69 млрд. паунда (87 млрд. долара). /money.bg

Main Menu