Игрални зали ще има в населените места с над 10 000 жители, реклама само на билбордове

30 Апр 2024 15:23

Игрални зали ще може да има в населените места с над 10 000 жители. Това реши бюджетната комисия, гласувайки на второ четене Закона за хазарта. Предишното предложение беше над 5000 души.

В курортите ще има игрални зали, както и по границите. Същевременно лицата на социални помощи няма да имат достъп до казина. 10% от рекламния текст трябва да е надпис, който предупреждава, че хазартът причинява зависимост. Рекламата на хазарта очаквано се ограничава. Българският спортен тотализатор ще може да излъчва тиражите си и да ги обявява, решиха още депутатите. Допуска се реклама на хазартни игри върху външно изградени съоръжения тип билборд, но на разстояние не по-малко от 300 метра от ясли, училища, висши училища, читалища, детски площадки, ученически и студентски общежития, както и от обекти, в които се предоставят социални услуги на деца и младежи.

Реклама на хазарт е позволена върху спортна екипировка, спортни зали, стадиони и басейни, материали и продукти на спортни федерации, клубове, сдружения и организации, освен върху спортна екипировка, предназначена за ползване от малолетни и непълнолетни лица. СЕМ ще осъществява надзор на рекламното съдържание в медийното пространство. При констатирани нарушения ще се сезира НАП.

 

Йордан Цонев от ДПС заяви, че това, което е направено е да се промени параметрите в текстовете - да няма игрални зали в населени места под 10 000 души. "Работната група подкрепя предложението на Белобрадова да се поддържа инвестицията от 700 000 лева през целия период през който оперират на територията на дадено населено място лицензираните оператори", каза той.

Председателят на комисията Йордан Цонев заяви още, че работната група е подкрепила предложението на Божидар Божанов от ПП-ДБ да има регулация за преводи чрез системата на Български пощи към хазартните оператори, както и ползването на ваучерите с подобна цел. Проф. Румен Гечев заяви, че дали има колебание забраните са достатъчно силни и според него трябва да се засили наказанието.

Проф. Румен Гечев от БСП заяви, че трябва да има два пъти налагане на глоба, а при трето нарушение - да се отнема лиценза на хазартния оператор.

Те приеха и предложението да не се признават разходите за бонуси в хазарта, също така стана ясно, че трябва да се разширят и определенията за бонуси, защото те могат и да не са само парични.

Що се отнася до лечението на хазартната зависимост, те приеха да се измени наименованието в лечение и терапия на хазартната зависимост. "Забраната за влизане в игрална зала в срок от 2 години от зависимо лице дава дефекти - организират се нелегални игрални зали и ние не знаем какво се случва там, докато те не бъдат разбити. Съгласни сме с предложението, че лица, които получават социална помощ не могат да играят хазартни игри, както и лица с психични заболявания и такива поставени под запрещения. Обмисляли сме и други рискови групи, но нека да видим как ще действат на този етап и след това можем да направим още поправки", уточни Йордан Цонев.

Глобата за допускане на лице, което със забрана, е от 5 000 до 20 000 лева. В комисията това бе променено - при първо нарушение е 5000 лева, второ нарушение 20 000 лева, а при трето нарушение - отнемане на лиценза. Законопроектът бе приет. Йордан Цонев заяви, че за него е било чест да работят заедно и са комисията с най-много заседания.

След гласуване на промените в Комисията по хазарта трябва да се изготви доклад, който да бъде представен, дебатиран и гласуван в пленарна зала от народните представители.