България така или иначе помага с енергия на Украйна. Там има брутален недостиг на електричество. Проверих – у нас цената бе около 130 евро за мегаватчас, в Украйна – 6500 евро. Нямам думи – брутален недостиг. Подстанциите, които свързват Украйна с другите държави, също са повредени. Затова и цените в цяла Европа започнаха да растат. Това заяви Явор Куюмджиев, бивш зам.-мининистър на енергетиката, в ефира на Нова нюз.
Той коментира поскъпването на тока за бита с 9% от началото на следващата година: „КЕВР в началото на регулаторната година – от 1 юли до 20 юли следващата година прави прогнози за потреблението на електроенергия на регулирания пазар. На база тези данни се прави прогнозата за цената за бита. Две неща се разминават – битовото потребление е много голямо, и цената на свободния пазар е доста по-голяма. Причините - непрецизна прогноза на КЕВР, а също и наистина непредвидени ситуации на пазара, които тласкат цената нагоре. Реалното увеличение на тока трябва да е 50%.“
По думите му в последните 10 години не е имало толкова голямо увеличение, защото не е имало толкова напредната ситуация. „Нямаме избор, освен да въведем либерализацията. Енергийно бедните ще могат да се справят само с помощи от държавата. В целия ЕС всички са на свободния пазар. Регулираният пазар днес е 30 ст., ако бяхме на свободния пазар, трябваше да плащаме два пъти повече.“
„По-малкото намаление на цената на тока означава да поискаме от „Козлодуй“ да предостави по-голяма част от енергията си на регулирания пазар. Сега той продава на свободния пазар, за да се държи ниска цената. „Топлофикация“ е в такова състояние, че не знам какво да се случи, за да бъде извадена от блатото, в което е потънала. Може би трябва да се мине през нещо оздравително и грубо. Всички топлофикации в Европа печелят пари, само нашата губи. Причините – некомпетентно управление през годините, липсата на пряко отговорни, а също и неизползване докрай на възможностите на дружеството – може да произвежда като страничен продукт електричество“, смята той, цитиран от novini.bg.
Куюмджиев коментира и идеята за облагането на подземните богатства у нас: „Този предложен данък бе за всички подземни богатства, освен за въглищата. Нямам мнение по въпроса, нека го оставим на политиците дали чуждите фирми у нас плащат достатъчно или не. Но налагането на такса върху мините ще ги убие тотално.“