Борисов за доклада на ЕП за РСМ: Ако бях премиер, това нямаше да се случи

Борисов за доклада на ЕП за РСМ: Ако бях премиер, това нямаше да се случи

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви пред медиите, че докладът на Европейския парламент относно Северна Македония няма задължителен характер за България.

"Докладът на ЕП за Скопие с нищо не ни обвързва", категоричен бе той."Ако аз бях премиер, това нямаше да се случи. Как Виктор Орбан ще тръгне срещу мен?!", коментира той в отговор на подкрепата на унгарските евродепутати за позицията на Скопие. По думите му, унгарският външен министър Петер Сиярто е добре запознат с българската позиция по темата."Полагаме усилия и по линия на правителството, и по линия на Европейския парламент за доклада за напредъка на Република Северна Македония по присъединяване към Европейския съюз. Когато външният министър на Унгария беше тук, говорих с него (бел. от ред. - по темата за РСМ). Той прекрасно знае какво е нашето мнение. Ще видим резултата накрая", заяви още Борисов. По думите му заради политическата нестабилност в страната в последните години Република Северна Македония е създала силен съюзник в лицето на Унгария, която, според лидера на ГЕРБ, е "техен мотор в придвижването" към присъединяването в Европейския съюз.

Според Борисов именно този период на "безвремие" е в основата на настоящата ситуация."Европейската народна партия, не само че е най-голяма, но и най-мощна, ще успеем да направим така, че да защитим нашата история и нашата държава", категоричен бе той.

"Бих участвал в преговори за обща кандидатура за евроатлантически президент с ПП-ДБ. Такива разговори не са водени, просто разсъждавам. Ако мислим да спечелим президентските избори и да запазим ориентацията на правителството, трябва да погледнем сериозно, колегите да спрат с тези обществени поръчки и далаверите и да престанат да се оправдават", каза още лидерът на ГЕРБ.

Той посочи, че не познава районните кметове, които напуснаха ПП.

"Това, което виждам е, че за тези две години в София нищо не се прави", посочи Борисов.

"Този разпад, това обезверяване и показване на истинската същност на тези хора - догодина това пространство - евроатлантическо, дясноцентриско, или демократично, може да ни изиграе лоша шега на за президентските избори. Това са стотици хиляди разочаровани и излъгани хора. Като им се предложи кандидат - дали ще е общ на ПП-ДБ, или на цялото евроатлантическо мнозинство - може да не стане. Аз още от сглобката знам тези момчета какво искат - КОНПИ, прокурор и полиция. За какво са им? Да се пазят, не за друго", каза той.

"Разбрах че е безсмислено да говорим с тях, когато ме убеждаваха да разделим на две съдебната система. Аз не разбирам така върховенството на закона", коментира още лидерът на ГЕРБ.

Борисов отговори на въпроса дали за ГЕРБ-СДС е изгодно ПП-ДБ да се разпаднат. "Не, не е изгодно, защото аз гледам за догодина. Колегите от ПП-ДБ се събираха, за да определят как ще се избере кандидат-президентът. Те със сигурност си дават сметка, че без ГЕРБ това не може да се случи - да имат президент. А когато обществото вижда за каква корупция става въпрос в техните редици, няма да гласува. И рискът е да отидат да гласуват не за ГЕРБ, не за ДБ, а за друга партия. Тогава под риск остават президентските избори", отбеляза той, цитиран от NOVA.

Във връзка с напрежението в Близкия изток лидерът на ГЕРБ-СДС поздрави американският президент Доналд Тръмп за действията му.

"Доста дръпна юздите и на Израел, и на Иран, за да започнат да внимават какво правят. Това е добре, защото войната в Близкия изток е нещо, което дори Тръмп счита, че е опасна игра".

Той бе категоричен, че властите в Тел Авив и в Техеран ще се съобразят с исканията на САЩ.

Image