Да, България: Когато Пеевски влезе в мнозинството, България поглежда назад към плановата икономика и корупцията

Да, България: Когато Пеевски влезе в мнозинството, България поглежда назад към плановата икономика и корупцията

Снимка: БГНЕС


Когато Пеевски влезе в мнозинството, България поглежда назад към плановата икономика и корупцията, а гражданите получават държавни магазини в пощите. Когато Пеевски влезе в мнозинството, на малкия български бизнес се отнема глътката въздух, за която се борихме години наред.

Това посочи "Да, България".

Тази нощ беше приет държавният бюджет за 2025 г., с който прагът за регистрация по ДДС беше свален от 166 хил. лв. на 100 хил. лв. Сваляне на прага от април е нечувано и е допълнителна тежест за малкия бизнес.

В 4:26 ч. тази сутрин, същото пеевско мнозинство създаде и държавни магазини в пощите. Абсурдно решение, което има една единствена цел – корупция и контролиране вота на хората в малките населени места.

Беше прието увеличението с над 50% на заплатите в МВР и службите, без ангажимент за каквито и да било реформи.

Частните болници ще продължат да НЕ възлагат обществени поръчки, заради което НЗОК ще продължи да изплаща многократно по-високи суми за лекарства на завишени цени.

Беше отхвърлено и предложението на ДБ за поетапно освобождаване на държавни служители в пенсионна възраст. За сметка на това държавните служители отново няма да започнат да плащат осигуровки.

А тези в частния сектор получиха повишен с 380 лв. максимален осигурителен праг, който влиза в сила почти веднага (от 1.04.2025 г.).

Има и още:

ГЕРБ и сателитните партии на Пеевски си гласуваха 7 млрд. лв. безотчетни екстра разходи под формата на държавен дълг.

Правителството ще поеме общ нов дълг за близо 19 млрд. лв.

Липсват десните, реформаторски политики в бюджет 2025. Вместо тях управляващите правят силен ляв завой, сякаш БСП на Виденов е на власт.

Управляващите си имат нов партньор - левите популисти от ДПС на Пеевски, които подкрепяха безрезервно ГЕРБ за всеки текст от закона.

Има и добра новина - макар и лош бюджет (с много възможности за злоупотреби), той отговаря (поне първоначално) на условията за влизане в еврозоната. Но множеството антиреформи в него рискуват приемането на единната валута, защото могат да доведат до ръст на инфлацията.

Image