Народният представител от “Възраждане” Димитър Гюрев зададе въпрос на служебния министър на енергетиката, във връзка с обоснованите притеснения, че е възможно да има режим на тока, при една по-студена зима и ограничен внос на електроенергия от трети страни.
“Към момента АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица - Изток” 2 работят на пълна мощност, топлофикационните ТЕЦ също и товарът на страната е около 5500 мегаватчаса. Помним студената зима на януари 2017 година, когато товарът минаваше 8000 мегаватчаса. Това прави разлика от 2500 мегаватчаса потенциал в консумацията на страната. Към момента възможностите за повишаване на този потенциал не са големи. АЕЦ “Козлодуй” може да добави 100 мегавата, “Марица - Изток” 2 още сто, тецовете още около 300 мегавата. Вецовете на НЕК могат да добавят максимум 500 мегавата. На ВЕИ не може да се разчита през зимата, тоест потенциал за допълнително производство е приблизително 1000 мегаватчаса, а потенциала за консумация може да достигне 2500 мегаватчаса”, заяви от трибуната на Народното събрание Димитър Гюрев от “Възраждане”. В тази връзка той попита министъра на енергетиката, откъде България ще намери тези допълнително 1500 мегаватчаса ако ситуацията от 2017 година се повтори. При ситуацията на студената зима от 2017 година, всички съседни на България оператори са отказвали да доставят електроенергия на България, заради собствените си производствени дефицити. Също така - “Марица - Изток” 3 ще заработи само с 2 блока, няма ли да се направи опит да заработи на пълния си капацитет, което ще увеличи потенциала на страната.
Министърът на енергетиката отговори, че са предприети мерки и са водени преговори със собствениците на “Контур Глобал”, като има поет ангажимент от тяхна страна от 1 януари да заработят с два блока, които са около 400 мегавата допълнителна мощност. Той каза още, че поради изтъкнатите от Гюрев съображения, относно ВЕИ, се подхожда много консервативно и пестеливо към използването на водния ресурс за производство на електроенергия.Въпреки отговора на министъра, не стана ясно, от къде би могла да бъде обезпечена една повишена консумация на електроенергия. Става ясно, че ТЕЦ 3 въпреки рисковете не се планира да заработи на пълна мощност на капацитета си, който е около 900 Мегавата, тоест да бъдат включени и четирите блока. Причината е, че ТЕЦ-ът остана без персонал и тепърва трябва да се наема отново такъв. Така че притесненията, по отношение на един потенциален режим на тока остават.