Прокуратурата успя да си вкара два автогола – с Джейхан Ибрямов и Кирил Петков. Това коментира юристът Емануил Йорданов в предаването „Лице в лице” по БТВ.
Прокуратурата след като години наред се упражняваше в пиарски действия, които падаха в съда, сега най-после е намерила достатъчно доказателства, за да могат обвиненията да издържат в съда. Според нас при ареста на г-н Борисов бяха извършени 10 нарушения на седем раздела на Наказателния кодекс. Мисля, че Прокуратурата този път трябва да успее, заяви юристът Радомир Чолаков.
Йорданов посочи, че не за първи път виждаме такова нещо. „Заповед за задържане по Закона за МВР издават служители на значително по-ниски нива. Да търсиш министър-председателя за нещо такова е разширително тълкуване на наказателен закон, което е недопустимо, съгласно Законът за нормативните актове. Адвокатът, който ще се занимава с това дело няма да се преумори”.
Било е анархия. Когато съм бил в правна комисия не съм пропускал да отправя упреци към Прокуратурата, че при очевидни нарушения тя не действа, смята Чолаков. Той каза, че не вижда връзка между обвинението им Декларацията за санитарен кордон.
Прави се нещо, което не отговаря на целта на закона. Мотивацията е различна. За конкретния арест, по мое време се задържаха хора, които трябва да бъдат задържани, никога задържането не е било използвано по различен начин, отколкото законът повелява, каза Йорданов, цитиран от novini.bg.
„Не може Прокуратурата да поиска имунитет и след това да не последва осъдителна присъда, защото по този начин тя дискредитира себе си. Не е възможно Прокуратурата да действа под натиска на общественото мнение. Когато Прокуратурата има годни доказателства, тя иска имунитет, повдига обвинение и след осъдителна присъда – така се възстановява чувство за справедливост и правов ред. Ако има доказателства е добре тези неща да бъдат доведени докрай”, обяви Радомир Чолаков.
„Разпространението на данни от разпити е нарушение на закона. В последните години се използва много целенасочено изпускане на информация, което е вредно за съдебната система”, каза Йорданов, давайки за пример случаят с показанията на Петя Банкова.
Не бива да се размахват доказателства по медиите. Правораздаването ще бъде авторитетно, когато действа тихо и много бързо. Нашето за съжаление действа шумно и много бавно и в много случаи завършващо с провал, дискредитирайки идеята за правов ред, отбеляза Чолаков.