Емил Радев за Шенген: Мисля, че политическото решение вече е взето в Австрия

Емил Радев за Шенген: Мисля, че политическото решение вече е взето в Австрия
Снимка: Фейсбук

"Сигналите бяха добри. Мисля, че политическото решение вече е взето в Австрия". Това обясни пред БНР Емил Радев, евродепутат от ЕНП, преди предстоящия днес в ЕП дебат за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген и вдигане на контрола по сухопътните граници.

Съветът на ЕС се очаква да гласува пълноправното членство на двете страни на 12 декември.

Когато се стигне до пълноправното ни членство в Шенген, контролът по сухопътните граници няма да е такъв, какъвто е в момента, увери Радев.

"Ще има проверки, които ще се основават на риска. Такива има и по френско-германската граница в момента. Това не означава, че ще се проверява всеки автомобил или камион".

Емил Радев подчерта необходимостта от политическа стабилност в страната и редовно правителство, което да води преговори и за еврозоната, и за сухопътен Шенген.

"Когато говорим за политическа стабилност в дадена държава членка, това е много важно. Резултатите от изборите бяха успокояващи за нашите европейски партньори – ГЕРБ е първа политическа сила. Те познават много добре премиера Борисов. България беше символ на доброто опазване на външната европейска граница. Но все пак на нас ни трябва стабилно правителство, което да поеме ангажимент, че мерките за доброто опазване на границата ще се прилагат и в бъдеще".

Ние сме изпълнили абсолютно всички изисквания за Шенгенското пространство. Въвели сме всички информационни системи, обясни евродепутатът.

"За инфраструктурата трябва да правим още много, за да достигнем високите европейски стандарти".

Работено е прекалено дълго време, за да има още едно отлагане, заяви той.

"Когато течаха изслушванията, австрийският кандидат за комисар, който ще отговаря за вътрешните работи и миграцията, ясно заяви, че е направено много от България и Румъния и по тази причина Австрия ще подкрепи влизането ни в Шенгенското пространство".

Радев разказа в предаването "Преди всички" за Европейската служба за борба с прането на пари.

"Прането на пари е явление, което много трудно се бори в ЕС. Трябва да ограничим престъпниците от повторното използване на тези средства. Затова създадохме новия европейски орган, който в момента се структурира. Снощи беше изслушването на тримата кандидати за директор. ЕП има важна роля в този избор, но крайното решение ще се вземе от Съвета. Този орган ще има сериозни правомощия – ще контролира 40 от най-големите финансови институции в Европа, ще има пряк надзор над тях. Борбата с изпирането на пари ще може да бъде координирана в целия ЕС".

"В този решаващ момент ще дадем още един ясен знак от страна на ЕП за пълна подкрепа на България и Румъния за пълноправно членство в Шенгенското пространство. Имаме огромна подкрепа и от ЕК.

Благодарение на вътрешнополитически борби в дадени държави членки вече 12 години стоим вън от пълноправното членство".

Той коментира публикация на "Файненшъл таймс", в която се казва, че съгласието на Австрия не означава, че Нидерландия не би попречила на процеса по присъединяване. Това се дължи на смяната на властта там. Отиващият си премиер Марк Рюте даде съгласие България и Румъния да влязат в Шенген, но сега крайнодясната "Партия на свободата" на Герт Вилдерс стана част от управляващата коалиция, което може да доведе до пречки.

"Това е главно опасност за България. Надяваме се, че когато една държава е сама, малко по-трудно взима решение да ограничи друга. Очакваме, че след падане на ветото от страна на Австрия - Нидерландия също формално няма да попречи на България за пълноправно членство. Трябва да направим всичко възможно по дипломатически път".

Image