„AЛДЕ“ разбира защо партиите в България се стремят да създадат „санитарен кордон“ около санкционирания по закона Магнитски Делян Пеевски и неговата политическа сила“, казват от европейската политическа партия пред Euractiv в петък.
Ето какво пише още в материала:
Пеевски е смятан от политически експерти за основната пречка пред България да състави правителство след изборите на 26 октомври. През юни 2021 г. Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ санкционира Пеевски за корупция. Той също е обект на подобни санкции от Обединеното кралство.
ДПС-Ново начало на Пеевски спечели 11% от гласовете на последните парламентарни избори - седмите само за четири години.
През юли Пеевски предизвика Ахмед Доган - историческият лидер на основно турското Движение за права и свободи, за контрол над партията. В резултат партията се раздели – формацията на Пеевски спечели 11%, а партията на Доган, която сега се нарича Алианс за права и свободи, спечели едва 7%.
Президентът Румен Радев отправи обвинения за масово купуване на гласове и измама при преброяването на бюлетините в полза на партията на Пеевски, но разследвания не бяха извършени.
Шансовете за съставяне на правителство зависят до голяма степен от двете най-големи политически сили – ГЕРБ на Бойко Борисов (ЕНП), която спечели 25% от гласовете, и проевропейската либерална коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) , която е втора с 14,3%.
ПП-ДБ заяви, че ще подкрепи Борисов, ако се съгласи на т. нар. "санитарен кордон" срещу Пеевски. Борисов се противопостави на този призив, вероятно заради близките си връзки с Пеевски в миналото.
На въпрос на Euractiv дали партията на Пеевски все още е член на АЛДЕ, Дидрик де Шейтцен, генерален секретар на АЛДЕ, каза, че подписът на Джевдет Чакъров, политик от страната на Доган, стои върху подадения формуляр, потвърждаващ Движението за права и свободи за членството в AЛДЕ.
„АЛДЕ очаква с нетърпение правна яснота по делата в съдилищата, свързани с ръководството на ДПС, по които все още няма нищо произнесено", обяви Шейтцен за Euractiv.
По-интересното е, че Де Шейтцен явно подкрепя идеята за санитарен кордон срещу Пеевски.
„Запознати сме с последните опити за съставяне на правителство, които подозираме, че ще бъдат сложни, тъй като изборът на председател на парламента отне 11 тура и разбираме защо партиите в България се стремят да създадат „санитарен кордон“, което би било приветствано и би отговорило на същите опасения, както беше съобщено по-рано, на някои от настоящите партии членки на ALDE в цяла Европа“, каза Де Шетцен.
През юли АЛДЕ заплаши да изключи ДПС заради ролята на санкционирания от Магнитски Пеевски в партията. Тогава няколко влиятелни либерални партии изпратиха писмо до АЛДЕ с искане да вземе отношение по Пеевски.
Euractiv изпрати въпроси до либералната група Renew относно статута на двама евродепутати, представляващи Пеевски, но не получи отговор.