Фирми планират масови съкращения. Близо 10 000 служители в последните две години са били засегнати от масови уволнения. Те отново са на дневен ред заради изтеглянето на големи чужди инвеститори от България.
От началото на годината до октомври работодатели са изпратили в Агенцията по заетостта 65 уведомления за предстоящи масови съкращения, които засягат 4921 работници. Над 700 души остават без работа и в София, сред тях работещи в аутсорсинг индустрията и IT фирми, предаде NOVA.Специалистът в отдел „Човешки ресурси“ Мария Стоева смята, че масовите уволнения все още са изолирани случаи, а не масова тенденция.
„Неквалифицираните кадри ще започнат да изпадат от пазара на труда, особено където има възможности за автоматизация. Друг фактор е високата цена на труда, без обаче да има ръст и в производителността. В такъв случай най-естественото е компании да отидат да работят в по-евтини страни.
Безработицата е нездравословно ниска, 6-7% е нормалното за една икономика. Работодателите все още са поставени на колене, пазарът на труда е много труден“, каза тя.
Главният експерт „Социален диалог“ в БСК Жасмина Саръиванова сподели, че не се знае дали уволненията са системен процес.
„Масовите по-скоро се отнасят до числеността на работниците в дадени предприятия. Безработицата у нас продължава да бъде изключително ниска - под 4%. Има глад на всякакъв тип кадри във всички сектори. Щом фирмите проявяват такъв голям интерес към внос на служители от трети страни, значи пазарът на труда все още търси кадри“, коментира тя.