През годините докладът за Република Северна Македония е натоварван с излишни отговорности. Той не е доклад, който трябва да реши македонския въпрос в неговата същина. Не е документ, който трябва да постави в центъра на своите очаквания - как да се реши един исторически спор. Той има конкретни ангажименти - как се развива икономиката на страната, върховенството на правото, човешките права, социалното положение и всички индикатори, които попадат в методологията на Европейската комисия. Това заяви евродепутатът Илхан Кючюк пред Novini.bg.
По думите му не можем да очакваме един доклад да реши всички въпроси, които не са решени през годините.
"Вкарването на езика и идентичността беше грешка още от самото начало. Това не е смисъла на един политически документ. ЕП трябва да излезе с позиция как вижда развитието на страната", смята Кючюк.
По пътя на Северна Македония към Европейския съюз трябва да се обединят опозиция и управляващи и да заявят своето намерение по един категоричен начин. Това минава през вписването на българите в Конституцията. Не е българско предложението, то е европейско. И трябва да се върви стъпка по стъпка към неговото изпълнение, добави евродепутатът.
Относно репресиите към хората с българско самосъзнание, Кючюк коментира: "Една страна, когато иска да върви към ЕС трябва да направи приоритет човешките права и свободи. Винаги съм смятал, че българската страна трябва да набляга на този фактор. Никога не сме успявали да обясняваме българска позиция, когато става въпрос за исторически въпрос. Нещото, което можем да обясним е смисълът на това ЕС да продължи да остава и да съществува като съюз на ценности, които гарантират човешките права и свободи и върховенството на правото".
На въпрос дали РСМ върви към ЕС или е само привидно, евродепутатът отговори: Те трябва да решат накъде искат да вървят. Ако искат към други съюзи - възможностите са там. Ако искат към ЕС - трябва да заявят своето намерение, но то да бъде подплатено с конкретни действия.
Всички виждаме какви възможности има ЕС, въпреки своите недъзи, забавяния, понякога недоволство от собствените му граждани. Аз продължавам да смятам, че в интерес на България е да граничи със съседи, които са част от тази зона на цивилизационно развитие - част от НАТО, част от ЕС, за да може тази сигурност и просперитет да бъде по-разширено понятие. Проблемите не спират на границата. Този, който е решил да бъде трафикант, не идва само в България. А по всяка вероятност минава и други държави, които са съседни. Това е само един от примерите, които илюстрират, че това цивилизационно пространство трябва да бъде разширявано, каза още Илхан Кючюк.